U knjizi "Funkcionalni dizajn", poznati softverski inženjer Robert C. Martin (poznat kao "Ujka Bob") objašnjava primenu funkcionalnog programiranja za izgradnju boljih sistema za krajnje korisnike. Martin poredi konvencionalne objektno-orijentisane strukture koda u Javi sa onima koje omogućava funkcionalno programiranje, identifikuje optimalne uloge za svaki pristup i demonstrira kako unaprediti sistem pažljivim korišćenjem oba pristupa u odgovarajućim kontekstima.
Martinov pristup je pragmatičan, s naglaskom na rešavanju stvarnih problema umesto teorijskog razmatranja. Kroz pristupačne primere, programeri će razumeti kako im jednostavan, semantički bogat jezik Clojure, može pomoći da unaprede čistoću koda, dizajn, disciplinu i rezultate. Martin istražuje poznate SOLID principe i Dizajnerske obrasce Četvoročlane Grupe iz funkcionalne perspektive, te otkriva zašto obrasci i dalje imaju veliku vrednost za funkcionalne programere i kako ih koristiti radi postizanja izuzetnih rezultata.
“Funkcionalni dizajn" je kalsik, od samog početka. Bob ističe kako elementi funkcionalnog programiranja čine dizajn softvera jednostavnim, ali i pragmatičnim. On to čini na način koji je prihvatljiv i koristan za programere koji već imaju iskustvo sa C#, C++, ili Javom.” Janet A. Carr, Independent Clojure Consultant
Kako da napišete kod kojim ćete se ponositi svakog dana, pravovremen i smeran podsetnik na sve veću složenost našeg programerskog sveta i na našu obavezu prema nasleđu čovečanstva (i nama samima) da poštujemo razvojnu etiku. Odvojite vreme da pročitate „Čisto majstorstvo“... Neka vam ova knjiga bude uvek pri ruci. Neka vam ova knjiga bude stari prijatelj (vaš Ujka Bob, vaš vodič) dok radoznalo i hrabro krčite sebi put u tom svetu. Iz predgovora koji su napisali Stacia Heimgartner Viscardi, CST i Agile Mentor
U knjizi „Čisto majstorstvo“ legendarni Robert C. Martin (Ujka Bob) opisao je principe koji definišu profesiju i zanat razvoja softvera. Ujka Bob objedinjuje discipline, standarde i etiku kojih treba da se pridržavate da biste isporučili robustan i efikasan kod i da biste bili ponosni na softver koji pišete.
Robert Martin, popularni autor knjige „Jasan kod“, pruža pragmatičan, stručan i upotrbljiv vodič kao temelj disciplinovane izrade softvera. On govori o standardima, o tome kako se očekivanja nestručne javnosti često razlikuju od očekvanja programera i pomaže vam da ta dva očekivanja uskladite. Martin zaključuje knjigu etikom programerske profesije, opisujući osnovna obećanja koja bi svi programeri trebalo da daju svojim kolegama, korisnicima i, pre svega, sebi.
Zahvaljujući uvidima Ujka Boba, svi programeri i njihovi menadžeri mogu dosledno da isporučuju kod koji gradi poverenje, umesto da ga potkopava -poverenje među korisnicima i u društvima čiji opstanak zavisi od softvera.
Kretanje ka „zvezdi severnjači“ pravilnog razvoja softvera: poznavanje dobrog programiranja
Praktična, specifična uputstva za primenu pet osnovnih disciplina: razvoja vođenog testovima, refaktorisanja, jednostavnog dizajna, kolaborativnog programiranja i testova prihvatljivosti
Kako programeri i timovi mogu da promovišu produktivnost, kvalitet i hrabrost
Pravo značenje integriteta i timskog rada među programerima i 10 konkretnih obaveza koje bi svaki softverski stručnjak trebalo da prihvati
Knjiga donosi
Pisac je ugledni Robert C. Martin, autor knjiga The Clean Coder, Clean Code i Agile Software Development: Principles, Patterns, and Practices
Primenom univerzalnih pravila arhitekture softvera možete dramatično da poboljšate produktivnost programera tokom životnog ciklusa bilo kog softverskog sistema. Sada, nadovezujući se na uspeh svojih najprodavanijih knjiga Clean Code (Jasan kod, Mikro knjiga, Beograd 2020.) i The Clean Coder, legendarni softverski stručnjak Robert C. Martin ("Ujak Bob") otkriva ta pravila i pomaže vam da ih primenite.
Martinova Čista Arhitektura ne predstavlja samo opcije. Oslanjajući se na više od pola veka iskustava u softverskim okruženjima svih zamislivih tipova, Martin vam govori koje bi izbore trebalo da napravite i zašto su ti izbori presudni za vaš uspeh. Kao što se i očekuje od Ujka-Boba, ova knjiga obiluje konkretnim, jednostavnim rešenjima za stvarne izazove sa kojima ćete se suočiti - rešenjima koja će izgraditi, ili urušiti, vaše projekte.
Ciljevi
Dvadeset godina nakon što je Agile Manifest prvi put predstavljen, legendarni Robert C. Martin („Ujak Bob“) ponovo uvodi agilne vrednosti i principe za novu generaciju programera softvera. U ovoj željno iščekivanoj knjizi, autor najprodavanijih knjiga „Čista arhitektura“ i „Jasan kod“ koje su prevedene na srpski, pokazuje kako do agilnog razvoja dovesti do sada neviđeni nivo profesionalnosti i discipline da bi bio napisan mnogo efikasniji i uspešniji softver.
Baš kao u drugim Martinovim knjigama, u knjizi „Čisto agilno - razvoj softvera“ on ne predstavlja samo više mogućnosti i opcija i ne kaže „najbolje prosudite sami“, već vam prikazuje koje izbore treba da donesete i zašto su ti izbori presudni za vaš uspeh. Pišući u agilnom kontekstu, Martin nudi direktne, smislene odgovore na ključna pitanja:
Kako i zašto je nastala agilna metodologija?
Koji su troškovi i koristi od agilnosti?
Koje su najefikasnije prakse agilnog razvoja?
Kako treba organizovati agilni tim?
Kakve uloge igraju programeri, ispitivači i menadžeri u agilnom timu?
Koja je uloga agilnog trenera?
Šta je sa agilnom metodologijom za velike projekte?
Koje vrste projekata imaju koristi od agilnosti?
„Čisto agilno - razvoj softvera“ je osnovno štivo za programere, menadžere, ispitivače, projektne menadžere i svakog softverskog stručnjaka koji vodi agilni projekat ili učestvuje u agilnom projektu.
Čak i loš kôd može da funkcioniše. Ali ako kôd nije čist, može sve da sruši. Svake godine, zbog loše napisanog koda gube se bezbrojni sati i značajni resursi. Ali to ne mora da bude tako.
Istaknuti softverski stručnjak Robert C. Martin predstavlja revolucionarnu paradigmu sa knjigom Jasan kod: Priručnik za pisanje jasnih programa (Clean Code: A Handbook of Agile Software Craftsmanship). Martin se udružio sa kolegama iz Object Mentora kako bi najbolju proverenu praksu čišćenja koda „u letu“ ulio u knjigu koja će u vas usaditi vrednosti velikih softverskih majstora i učiniti vas boljim programerom – ali samo ako radite na tome.
U ovoj knjizi čitaćete kôd, mnogo koda. Izazivaće vas da razmišljate šta je tačno u vezi sa kodom a šta nije. Još važnije, naći ćete se pred izazovom da preispitujete svoje profesionalne vrednosti i posvećenost svom zanatu.
Knjiga Jasan kod je podeljena na tri dela. U prvom delu su opisani principi, obrasci i prakse pisanja jasnog i čistog koda. Drugi deo se sastoji od nekoliko studija slučaja sve veće složenosti. Svaka studija slučaja je vežba u čišćenju koda – transformacije polaznog koda koji ima nekih problema u kôd koji je čvrst i efikasan. Treći deo je naplata: jedno poglavlje sa spiskom heuristike i „mirisa“ prikupljenih tokom pravljenja studija slučaja. Rezultat je baza znanja koja opisuje način na koji razmišljamo kada pišemo, čitamo i čistimo kôd.
USPEŠNO DODATO U KORPU