Besplatna Arduino Nano pločica uz knjigu!
Dobro opremljena laboratorija za elektroniku prepuna je izvora napajanja, mernim instrumentima, mernom opremom i generatorima signala. Zar ne bi bilo bolje imati jedan kompaktni uređaj za gotovo sve zadatke?
Na bazi Arduina planira se razvoj interfejsa za PC, što je moguće univerzalnije za merenje i kontrolu. Jednostavno se priključuje na USB kabl i - u zavisnosti od softvera-formira mernu sondu digitalnog voltmetra ili računarskog osciloskopa, generator signala, podesivi izvor napona, merač frekvencije, ommetar, merač kapaciteta, snimač karakteristika krivih i još mnogo toga.
Šeme i metode koje su ovde predstavljene ne samo da su pogodne za ove zadatke u laboratoriji za elektroniku, već se mnogi delovi mogu koristiti u potpuno drugačijim kontekstima.
Uz knjigu dolazi Raspberry Pi Pico pločica
Raspberry Pi Pico je modul mikrokontrolera visokih performansi dizajniran posebno za fizičko računarstvo. Mikrokontroleri se razlikuju od računara sa jednom pločom, kao što je Raspberry Pi 4, po tome što nemaju operativni sistem. Raspberry Pi Pico se može programirati tako da izvršava jedan zadatak veoma efikasno u okviru aplikacija za kontrolu i praćenje u stvarnom vremenu koje zahtevaju brzinu. ’Pico’ kako ga zovemo, zasnovan je na brzom, efikasnom i jeftinom dvojezgarnom ARM Cortex-M0+ RP2040 čipu mikrokontrolera koji radi na najviše 133 MHz i ima 264 KB SRAM memorije i 2 MB fleš memorije. Osim velike memorije, Pico ima još atraktivnije funkcije uključujući ogroman broj GPIO pinova i popularne interfejs module kao što su ADC, SPI, I2C, UART i PWM. Za kraj, čip nudi brze i precizne tajmer module, hardverski interfejs za debagovanje i unutrašnji senzor temperature.
Ova knjiga govori o osnovnim komponentama svakog alarmnog sistema.
Svi alarmni sistemi imaju dve osnovne funkcije. Prvo, oni prate svoje okruženje tražeći promenu u njemu, kao što su otvaranje vrata ili prozora ili kretanje neke osobe po sobi. Drugo, upozoravaju vlasnika ili korisnika na ovu promenu. Sistem opisan u ovoj knjizi koristi softver sa skeniranjem za otkrivanje uljeza. Ponaša se kao pas čuvar, koračajući gore-dole niz liniju ograde u potrazi za uljezom ili poznatom osobom. Ako imate ključ za alarm, možete ga deaktivirati i ući.
Sa metodom skeniranja, softver je lako napisati i objasniti. Softver može da skenira osam alarmnih zona plus dve specijalne požarne zone za otprilike jednu sekundu.
Ne morate biti inženjer elektrotehnike da biste instalirali ovaj alarmni sistem. Dovoljno je biti i pristojan stolar, moler ili gipsar! Budući da ovaj alarmni sistem radi na 12 volti jednosmerne struje, za njegovu izgradnju i instalaciju ne morate biti licencirani električar. Alarmni sistem predstavljen ovde koristi Python softver na Raspberry Pi u kombinaciji sa nekim elementarnim elektronskim kolima. Kôd opisan u knjizi, kao i CAD datoteke i spisak materijala za alarmni panel, dostupni su za preuzimanje.
Knjiga pruža čitaocu primere tipičnih alarmnih konfiguracija proizašlih direktno iz autorovog iskustva. Nakon pregleda hardverskih komponenti koje se najčešće koriste u uobičajenim alarmnim sistemima, autor pokazuje kako da i sami izgradite takav jedan.
Za implementaciju modularnog alarma, bez obzira da li je za privatnu kuću, poslovni objekat ili restoran, knjiga pokazuje kako vešto iskombinovati Raspberry Pi sa malim pomoćnim elektronskim kolima. Ovo nisu samo uputstva za instalaciju već i način razmišljanja koji će čitaocima omogućiti da pronađu rešenje za svoje potrebe.
U ovoj knjizi je opisana upotreba Arduino Una i Raspberry Pi-a 4 u praktičnim projektima zasnovanim na CAN magistrali. Korišćenje Arduino Uno-a ili Raspberry Pi-a sa standardnim modulima interfejsa CAN magistrale značajno olakšava razvoj, debagovanje i testiranje projekata zasnovanih na CAN magistrali.
Ova knjiga je napisana za studente, inženjere u praksi, entuzijaste i za sve ostale koji žele da nauče više o CAN magistrali i njenoj primeni. U knjizi se pretpostavlja da čitalac ima izvesno znanje o osnovnoj elektronici. Poznavanje C i Python programskih jezika i programiranje Arduino Uno-a pomoću njegovog IDE-a i Raspberry Pi-a biće od koristi, posebno ako čitalac namerava da razvije projekte zasnovane na mikrokontroleru koristeći CAN magistralu.
Ova knjiga je za automatsko upravljanje zasnovano na PID-u za oba mikrokontrolera Raspberry Pi 4 i Arduino Uno. Knjiga počinje sa osnovnom teorijom upravljačkih sistema i kontrolom povratne sprege. Dati su projekti upravljačkih sistema koji upravljaju sistemima iz stvarnog života koristeći PID kontrolere. Razmatraju se odzivi koraka otvorene petlje, podešavanje PID parametara, pa odziv zatvorene petlje razvijenih sistema skupa sa blok dijagramima, električnim kolima, algoritmima PID kontrolera i potpunim listinzima programa kako za Raspberry Pi tako i za Arduino Uno. Projekti u knjizi se lako mogu izmeniti i prilagoditi drugim primenama. Projekti dati za Raspberry Pi 4 bi trebalo da rade sa svim ostalim modelima familije Raspberry Pi.
Knjiga pokriva sledeće oblasti
Besplatna Nano pločica uz knjigu!
Sedam poglavlja u ovoj knjizi služe kao prvi korak za početnike i ljubitelje mikrokontrolera koji žele da steknu prednost u Arduino programiranju. U prvom poglavlju su predstavljeni Arduino platforma, ekosistem i postojeće varijante Arduino Nano ploča. Takođe ćete naučiti kako da instalirate različite alatke potrebne za početak Arduino programiranja. Drugo poglavlje počinje izradom elektronskih kola i programiranjem na vašem Arduinu. U trećem poglavlju istražujemo različite magistrale (buses) i analogne ulaze. U četvrtom poglavlju upoznaćete koncept modulisanja širine impulsa (PWM - Pulse width modulation) i rad u jednopolarnim koračnim motorima.
U petom poglavlju sigurno ćete naučiti kreiranje lepe i osnovne ali korisne animacije pomoću eksternog ekrana. Šesto poglavlje upoznaje čitaoce sa konceptom I/O uređaja, kao što su senzori i piezo zujalica i istražuje njihove metode povezivanja i programiranja pomoću Arduino Nano-a. U poslednjem po*glavlju istražujemo još jednog člana Arduino Nano porodice Arduino Nano 33 IoT i njegove veoma zanimljive mogućnosti. Ovo poglavlje koristi i produbljuje mnoge koncepte naučene iz prethodnih poglavlja za kreiranje zanimljivih aplikacija za ogroman svet Interneta Stvari.
U celoj knjizi sledimo „korak po korak“ pristup za objašnjavanje koncepata i funkcionisanje „stvari“. Svaki koncept je uvek praćen dijagramom kola od tačke do tačke i primerima koda. Slede detaljna objašnjenja sintakse i logike koje se koriste. Pažljivo prateći koncepte, naučićete izradu kola, Arduino programiranje, radne primere koda i predstavljanje dijagrama kola. Knjiga takođe ima mnogo referenci za spoljne resurse gde god je to potrebno.
Arhivska datoteka (.zip), koja sadrži primere softvera i dijagrame kola u Fritzing stilu razmotrene u knjizi, može se besplatno preuzeti sa stranice proizvoda i resursa knjige na sajtu www.elektor.com (potražite naslov knjige i autora).
Uz pomoć jednostavne pločice Pro Mini i par komponenti moguće je danas realizovati sa malo novca projekte koji su pre 20 ili 30 godina bili nezamislivi ili je bilo potrebno malo bogatstvo. Od jednostavnih LED efekata do savršeno ispitanih punjača – o tome se radi u ovoj knjizi.
Kao mikrokontroler služi, za sve opisane projekte, Atmega328 koji sa svojih 20 izvoda ulaza i izlaza pruža mogućnost bezbroj merenja, i kontrole (upravljanja). Sa sedmosegmentnim displejem i parom otpornika može se napraviti voltmetar ili sa NTC-om termometar. Arduino platforma pri tome nudi savršeno okruženje za programiranje pločica.
Pored sasvim konkretnih projekata knjiga prenosi neophodna znanja za realizaciju nekih ideja. Kako šta merite? Koji prekidački tranzistor odgovara različitim potrošačima. Kako najbolje iskoristiti IC ili kako izvesti prekidanje mrežnog napona? Detaljno su tematski obrađeni projekti sa LilyPad koji rade na baterije. Takođe su obrađeni motori od najjednostavnijih jednosmernih pa sve do koračnih.
Senzori su veoma zanimljiva tema. Samo dva primera: sićušnom komponentom je zaista moguće meriti da je vazdušni pritisak na podu viši nego na visini stola. Jednostavni infracrveni prijemnik rashodovanog daljinskog upravljača dobija drugi život upravljajući automatikom u stanu.
Besplatna pločica ESP32 uz knjigu do isteka zaliha!
Dostupne su i pločice uz knjigu ESP8266
Programski jezik „Python“ je poslednjih godina doživeo ogroman uspon. Ne i manje važno, različiti sistemi sa jednom pločom, kao što je Raspberry Pi, doprineli su njegovoj popularnosti. Ali, upotreba Python-a preovladava i u drugim oblastima, kao što su veštačka inteligencija (AI – Artificial Intelligence) ili mašinsko učenje (ML – Machine Learning). Očigledno je, dakle, da se Python ili „MicroPython“ varijanta koristi za upotrebu i u SoC-ovima (Systems on Chips).
Moćni kontroleri, kao što je ESP32 kompanije Espressif Systems, obezbeđuju odlične performanse, kao i Wi-Fi i Bluetooth funkcionalnost po pristupačnoj ceni. Zahvaljujući ovim karakteristikama, „scena“ proizvođača se munjevito osvaja. U poređenju sa drugim kontrolerima, ESP32 ima znatno veću fleš i SRAM memoriju, kao i mnogo veću brzinu procesora. Zbog ovih karakteristika, čip nije samo pogodan za klasične C aplikacije, već i za programiranje pomoću MicroPython-a.
Revidirano izdanje v.2023
+ Pločica ESP8266
Danas je PLC programiranje u industriji i kućnoj automatici veoma rašireno. U knjizi je autor opisao kako se može iskoristiti Raspberry Pi kao PLC. Počinje sa softverskom instalacijom na Raspberry Pi a PLC Editor na PC-ju ide posle opisa hardvera za programiranje.
Slede zanimljivi primeri po IEC 61131-3 na različitim programskim jezicima. Detaljno će biti razjašnjeno kako se koristi PLC Editor i kako se prebacuju i izvode programi na Raspberry Pi. Počinjemo sa „Relejnim šemama“, pa preko ST (Structured Control Language) do AS (Special Function Chart) čime ćemo pokriti primere svih podržanih IEC jezika. Ovo se može preuzeti sa veb sajta autora.
Nije zanemareno ni umrežavanje. Arduino Uno su programirani kao moduli ModbusRTU ili ModbusTCP, da biste dobili pristup spoljnim perifernim uređajima. Ovim je omogućeno očitati senzore i preklopiti aktuatore. Takođe mogu biti zanimljiva U/I kola po industrijskom standardu na 24 V.
Knjigu zaokružuju pregledi naredbi za ST i Special Function Chart.
Posle temeljnog rada na knjizi čitalac će biti u mogućnosti da ostvari sopstveno PLC upravljanje sa Raspberry Pi.
Raspberry Pi se tradicionalno programira pomoću Pythona. Iako je ovo vrlo moćan jezik, mnogi programeri ga možda ne poznaju. S druge strane, C je možda najčešće korišćeni programski jezik i svi ugrađeni mikrokontroleri se mogu programirati pomoću njega.
C jezik se uči na većini tehničkih univerziteta i skoro svi studenti inženjerstva su upoznati sa njegovom upotrebom u svojim projektima. U ovoj knjizi se govori o korišćenju Raspberry Pi-a sa C jezikom za razvoj niza projekata zasnovanih na hardveru. Koriste se dve najpopularnije C biblioteke, wiringPi i pigpio.
Knjiga započinje uvodom u C jezik, a većini učenika i novajlija ovo će poglavlje biti neprocenjivo. U knjizi su navedeni mnogi projekti, uključujući upotrebu Wi-Fi mreže i Bluetooth-a za uspostavljanje komunikacije sa pametnim telefonima.
Uključeni su mnogi projekti zasnovani na senzorima i hardveru. I biblioteke wiringPi i pigpio koriste se u svim projektima. Kompletni listinzi programa su dati sa potpunim objašnjenjima. Svi projekti su u potpunosti testirani i funkcionišu.
II potpuno ažurirano izdanje
Od oko 2000 godine automobili nude pristup dijagnostičkim podacima, čitanju i prepoznavanju defekata što je moguće očitati jeftinim uređajima. Podaci vam pomažu ne samo kod pretrage grešaka nego i prilikom kupovine polovnog automobila ili lakši tehnički pregled. Povećanje složenosti i umrežavanje integrisanih kontrolnih i upravljačkih sistema u vozilu zahteva duboko razumevanje tematike kako od servisera automobila tako i vlasnika koji radi tehnikom "uradi sam". Ova knjiga vam nudi obiman uvod u postojeće mogućnosti OBD (On Board Diagnose), tačnije OBD II za motorna vozila, njihovom poreklu, stanju razvoja, protokolima i aplikacijama. Knjiga je namenjena širokoj čitalačkoj publici koja je zainteresovana i želi da iskoristi mogućnosti i ne zavisi od skupih poseta auto servisima, nego da sami praktično otkriju sisteme dijagnoze i razumeju protokole.
Uz pomoć jeftinog adaptera za dijagnozu (ELM 327 i sl.) možete sami na pametnom telefonu videti uživo podatke, poboljšati preglednost komandne table ili kreirati softversku aplikaciju za razne sisteme vozila.
U ovoj knjizi ćete videti brz pregled full-stack razvoja veb aplikacija pomoću Raspberry Pi-a. Naučićete kako da kreirate aplikaciju od „nule“.
Steći ćete iskustvo i znanje o tehnologijama, uključujući:
U ovoj knjizi ćete naučiti kako da postavite daljinski bežični Arduino senzorski čvor i kako da sa njega prikupljate podatke. Vaša Raspberry Pi veb aplikacija će moći da obrađuje podatke Arduino čvora na isti način na koji obrađuje podatke sa svog ugrađenog senzora.
Raspberry Pi Full Stack naučiće vas mnogim veštinama koje su važne za izradu Veb i Internet of Things aplikacija.
Aplikacija koju ćete izraditi u ovom projektu je platforma na koju možete da nadograđujete. Ovo je samo početak onoga što možete da uradite pomoću Raspberry Pi-a i softverskih i hardverskih komponenata o kojima ćete učiti.
Otkako je predstavljen Raspberry Pi, entuzijasti ga koriste za automatizaciju svojih kuća. Raspberry Pi je moćan računar u malom pakovanju, sa mnogo opcija za međusobno povezivanje radi kontrole različitih uređaja. U ovoj knjizi je prikazano kako možete da automatizujete svoj dom koristeći Raspberry Pi. Naučićete kako da koristite različite bežične protokole za kućnu automatizaciju, kao što su Bluetooth, radio talasi 433,92 MHz, Z-talasi i Zigbee. Ubrzo ćete svoj dom automatizovati koristeći Python, Node-RED i Home Assistent i čak ćete moći da razgovarate sa vašim sistemom kućne automatizacije. Sve se to radi na bezbedan način pomoću modularnog sistema, potpuno otvorenog koda, bez oslanjanja na usluge trećih strana. Vi kontrolišete svoj dom i niko drugi.
Na kraju ove knjige možete da instalirate i da konfigurišete Raspberry Pi kao izuzetno fleksibilan mrežni prolaz za kućnu automatizaciju za protokole po vašem izboru i da povežete različite usluge sa MQTT-om da biste dobili vaš sistem. Ovaj „uradi sam“ pristup je malo teži od instaliranja gotovog sistema kućne automatizacije, ali u tom procesu možete mnogo toga naučiti i na kraju ćete tačno znati šta pokreće vašu kuću i kako da to podesite. Zbog toga vas pre svega zanima Raspberry Pi, zar ne?
Raspberry Pi je veoma jeftin, ali kompletan računarski sistem koji omogućava povezivanje svih vrsta elektronskih delova i ekstenzija.
U ovoj knjizi se razmatra najsnažniji aspekt Raspberry Pi-a:
Nakon kratkog uvoda u Raspberry Pi, nastavljate sa instalacijom neophodnog softvera. SD kartica koja se može kupiti zajedno sa ovom knjigom sadrži sve što je potrebno za početak rada u Raspberry Pi-u. Na (opcionom) računaru sa Windowsom koristi se softver koji se može besplatno preuzeti. Knjiga se nastavlja sažetim predstavljanjem Linux operativnog sistema, nakon čega započinjete programiranje u Bash-u, Python-u 3 i Javascript-u. Iako je akcenat na Python-u, pokrivenost je kratka i jasna u svim slučajevima - samo vam omogućava da shvatite suštinu svih projekata i započnete da ih prilagođavate vašim zahtevima. Kada sve podesite, možete da pređete na zabavne projekte.
Knjiga je idealna za samostalno učenje.
Razmatrano je i opisano 45 uzbudljivih i upečatljivih projekata - od trepćućih lampica, do pokretanja elektromotora; od obrade i generisanja analognih signala, do luksmetra i kontrole temperature.
Takođe prelazimo na složenije projekte, kao što su kontroler brzine motora, veb server sa CGI-om, klijent-server aplikacije i Xwindows programi.
U svakom projektu su opisani detalji o tome kako je on dizajniran Proces čitanja, izrade i programiranja obezbeđuje ne samo uvid u
Raspberry Pi, Python i elektronske delove koji se koriste, već vam omogućava da modifikujete ili proširite projekte na način na koji vi želite. Takođe, slobodno kombinujte nekoliko projekata u većem dizajnu.
Besplatna pločica ESP32 uz knjigu do isteka zaliha!
U ovoj knjizi se govori o razvoju projekata pomoću senzora koji koriste Arduino Uno, ESP32 i Raspberry Pi razvojne sisteme mikrokontrolera. U različitim projektima iz knjige koriste se svi senzori iz kompleta senzora. U knjizi je na jednostavan način i uz pomoć testiranih i potpuno funkcionalnih primera projekata objašnjeno kako se koriste senzori koji se nalaze u kompletu senzora. Projekti koji su dati u knjizi obuhvataju sledeće:
Programirajte Arduino™ s lakoćom – nije potrebno prethodno iskustvo u programiranju!
Ovo temeljno ažurirano izdanje pokazuje – korak po korak – kako da brzo programirate sve modele Arduina, uključujući Arduino Uno R3. Sadrži jednostavna objašnjenja, zanimljive primere i programe koji se mogu preuzeti s veba. Otkrijte kako da pišete osnovne programe, koristite Arduinov izmenjeni programski jezik C, skladištite podatke i uspostavite interakciju s vebom. Opisane su i osnove jezika C++, pisanja sopstvenih biblioteka i programiranja Arduina za internet stvari (IoT).
• Instalirajte i podesite softver, obezbedite napajanje svom Arduinu i
počnite da ga punite programima
• Savladajte osnove programiranja na jeziku C
• Svojim programima za Arduino dodajte funkcije, nizove i tekst
• Programirajte Arduinove digitalne i analogne ulaze i izlaze
• Koristite funkcije iz standardne biblioteke za Arduino
• Pišite programe koji čuvaju podatke u EEPROM ili fleš memoriji
• Priključite različite displeje, uključujući OLED i LCD
• Povežite se na internet i konfigurišite Arduino kao veb server
• Pišite zanimljive programe za internet stvari (IoT)
• Napravite sopstvene biblioteke i koristite metode objektno orijentisanog programiranja
Uz knjigu dolazi i modul kamere
U ovoj knjizi su opisani projekti za Raspberry Pi 3 i Arduino kamere. U knjizi je jednostavnim rečima i testiranim i radnim primerima projekata objašnjeno kako se konfiguriše i koristi Raspberry Pi kamera i veb kamera zasnovana na USB-u projektima za kamere koje koriste Raspberry Pi. Dati su primeri projekata za snimanje slika, fotografisanje u određenim vremenskim razmacima, snimanje video zapisa, upotrebu kamere i Raspberry Pi-ja u aplikacijama za bezbednost i nadzor, slanje slika na Twitter, snimanje biljnog i životinjskog sveta, emitovanje uživo na YouTube-u, korišćenje noćne kamere, slanje slika na pametne telefone, detekciju lica i očiju, prepoznavanje oblika i boja, prepoznavanje registarskih tablica, prepoznavanje bar-koda itd. Instaliranje i upotreba popularnih biblioteka za obradu slika i softvera, uključujući OpenCV, SimpleCV i OpenALPR, detaljno su objašnjeni pomoću Raspberry Pi-ja.
U knjizi je takođe detaljno objašnjeno kako se koristi kamera na Arduino razvojnoj ploči
za snimanje slika i njihovo čuvanje na microSD karticu.
Svi projekti navedeni u knjizi su u potpunosti testirani i funkcionalni.
Sledeći podnaslovi se koriste u projektima u kojima je to primenljivo:
• Naziv projekta
• Opis projekta
• Cilj projekta
• Blok dijagram
• Električna šema
• Listing programa
Internet stvari (IoT) čine nas svakodnevni zivot mnogo udobnijim i pomazu da ustedimo novac i resurse. Međutim, pocetak rada nije jednostavan. IoT kompleti obećavaju brz uspeh, ali vrhunsko znanje je dostupno samo onima koji su realizovali svoje projekte od nule.
Jens Nickel je glavni urednik nemačkog časopisa Elektor i pronašao je “svoj” put u IoT. Kao deo niza članaka, razvio je nekoliko demo projekata – od kontrole lampe u kućnoj mreži, do autarhične senzorske ploče koja šalje podatke u servis cloud. Uz slogan “Učimo dok radimo” obrađene su teme, kao što su TCP/IP, MQTT, kontrola pomoću pametnog telefona, WiFi pristup, ugrađeni veb server, povezivanje servisa cloud, pouzdanost u slučaju prekida, objektno-orijentisano programiranje i još mnogo štošta.
Demo programi (uglavnom na Arduino C dijalektu koji je pogodan za početnike) su naravno dostupni u izvornom kodu.
U ovoj knjizi prve 24 epizode ove IoT serije su kompaktno rezimirane. Uključite se u Elektorovu teoriju i praksu uobičajene kombinacije Internet stvari!
USPEŠNO DODATO U KORPU