Knjiga, koja je pred vama, je zamišljena kao osnovni udžbenik za predmet Elektrane, koji se izučava na prvom ciklusu studija Elektrotehničkog fakulteta Univerziteta u Banja Luci. Predmet Elektrane je uveden 1997. godine, kada je osnovan Odsjek za elektroenergetiku. Prvi nastavnik zadužen na predmetu bio je prof. dr Milenko Đurić, gostujući profesor sa Elektrotehničkog fakulteta u Beogradu. Lično sam, kao asistent na predmetu, bio angažovan od 2006. godine, a profesora Đurića, na mjestu nastavnika, sam zamijenio 2014. godine.
Rukopis predstavlja osnovno nastavno sredstvo – udžbenik u štampanomobliku namenjen predmetu ,,Regulacija elektroenergetskih sistema sa obnovljivim izvorima energije”, koji se izvodi namaster akademskim studijama studijskog programa Elektrotehnika i računarstvo, na modulu Elektroenergetski sistemi i smeru Obnovljivi izvori energije.
Osnovni tekst je struktuiran u 9 poglavlja. Prvo poglavlje je ujedno i uvod u kome su predstavljene osnovne karakteristike regulacije elektroenergetskih sistema sa obnovljivim izvorima energije i njene specifičnosti u odnosu na regulaciju u sistemima sa konvencionalnim energetskim resursima. Data su uvodna razmatranja u pogledu integracije obnovljivih izvora električne energije u elektroenergetski sistem sa aspekta upotrebe energetskih pretvarača.Utomsmislu, dat je sažet presek stanja u oblasti sistema za skladištenje električne energije i predstavljeni su novi načini integracije obnovljivih izvora putem prenosnih mreža visokog napona sa DC prenosom i sa više krajnjih konvertorskih postrojenja za povezivanje sa standardnom AC mrežom.
Svi opisani tehnički izazovi u prvom poglavlju imaju zajednički imenitelj, a to su uređaji energetske elektronike, čije je modelovanje predmet drugog poglavlja.
U okviru drugog poglavlja, obrađene su osnovne strukture naponski kontrolisanih konvertora (VSC): dvonivoski, tronivoski i višenivoski VSC, kao i multimodularni konvertori. Prikazani su osnovni koncepti modelovanja kao što su model usrednjavanja u prostoru stanja, model generalizovanog usrednjavanja, modelovanje u harmonijskomprostoru stanja imetoda crne kutije. Izabran je polumosni VSC, koji čini osnovnu komponentu za formiranje trofaznih konvertora, radi jednostavnijeg prikazivanja nabrojanih načina modelovanja.
Koncepti modelovanja elektroenergetskih sistema i njihovih komponenti predstavljeni su u trećem poglavlju. Izvršeno je poređenje različitih modela sa aspekta upotrebe u analizi stabilnosti radne tačke, analizi malih poremećaja linearizacijom,
analizi signala sa višim harmonicima i analizi nesimetričnih radnih režima. Iako se pokazalo da izbor modela za analizu dinamike određenog sistema nije jednoznačan, niti jednostavan, dq0 sistem je izabran kao jedini koji je detaljno razmatran....
Autor je na osnovu dugogodišnjeg inžinjerskog i profesionalnog bavljenja problematikom otpadnih voda i njenog tretmana, svoje stečeno iskustvo iz ove oblasti predstavio ovom knjigom, tako što je funkcionalno i metodološki povezao i obradio tematiku kroz 20 poglavlja:
Priroda vode i njene osnovne karakteristike;
Predtretman površinskih voda;
Koagulacija i flokulacija;
Skladištenje i doziranje hemikalija;
Taloženje
Flotacija;
Filtracija;
Dezinfekcija i sterilizacija;
Adsorpcija aktivnim ugljem;
Aeracija i degazacija;
Uklanjanje gvožđa i mangana;
Izmena jona;
Uklanjanje trihalometana;
Kontrola ukusa i mirisa;
Membranska separacija;
Fluorizacija i defluorizacija;
Tretman mulja
Uticaj vode na materijale
Računarski primeri iz teorije i prakse
Literatura
Značajna pažnja posvećena je i tretmanu otpadnih materija koje se javljaju kao nus-produkti u procesu prečišćavanja, što je veoma značajno s obzirom na sve aktuelnije zahteve na planu očuvanja životne sredine.
Knjiga ima edukativan karakter za studente i ostale koji se upoznaju sa problematikom tretmana vode za piće, a ujedno predstavlja i univerzalni priručnik za inženjere i tehničare koji se neposredno bave projektovanjem sistema za prečišćavanje voda.
Obiluje brojnim tabelama, grafikonima, dijagramima i skicama.
U odnosu na prethodno izdanje, knjiga je proširena jednim kompletno novim poglavljem „Uticaj vode na materijale“, koje je usledilo na predlog pojedinih čitalalaca koji se ovom problematikom bave praktično bilo kao projektanti ili inženjeri zaduženi za eksploataciju i održavanje postrojenja za prečišćavanje vode za piće. A izvršene su i izmene i dopune i na ostalim poglavljima kao što su: Prirodne vode i njene karakteristike, Koagulacija i flokulacija, Taloženje , Flotacija Filtracija, Izmena jona, Membranska separacija i Tretman mulja
Na kraju knjige je dat i prilog Računarski primeri iz teorije i prakse sa konkretnim problemima i rešenjima vezanim za materiju obuhvaćenu ovom knjigom.
Cilj autora knjige je bio da širu javnost upozna sa problematikom izrade solarnih ćelija na bazi ugljeničnih nanomaterijala. Sama knjiga je tematski gledano podeljena u tri celine:
• Prva celina (prvih sedam poglavlja) je namenjena upoznavanju čitalačke publike sa modernim nesilicijumskim tehnologijama konstrukcije solarnih ćelija, kao i ekonomskoj isplativosti izrade i korišćenja solarnih ćelija. Ova poglavlja su pisana na takav način da mogu da ih razumeju i neinženjerski potkovani čitaoci.
• U drugom delu knjige (poglavlja 8, 9 i 10) su detaljno prikazane osobine ugljeničnih nanomaterijala, kao i njihova potencijalna primena i isplativost u izradi solarnih ćelija. Rezultati prikazani u ovom delu knjige su plod dugogodišnjih istraživanja samih autora knjige i namenjeni su studentima doktorskih studija, postdoktorantima koji razvijaju ove materijale, kao i stručnjacima za plastične solarne i grafenske solarne ćelije.
• U okviru dodatka knjige date su osnove fizike poluprovodnika i predstavljene su osnovne osobine klasičnih makroskopskih poluprovodnika kao što su silicijum i germanijum. Ovaj deo knjige je namenjen studentima doktorskih studija koji hoće da se bliže upoznaju sa fizikom čvrstog stanja.
Energija je jedan od najbitnijih činilaca razvoja svakog društva i ličnog standarda svake jedinke. Sve veća potražnja svih vrsta energenata i njihov uticaj na naš okoliš sa jedne strane, a sa druge nedostatak i cena energenata, naročito u kriznim vremenima kakva su danas, pobuđuju u svakom od nas želju i potrebu, da saznamo što više o energiji uopšte.
Autor ove knjige radio je 25 godina u oblasti nuklearne energije. Za to vreme upoznao se sa svim oblicima energije, istorijskim razvojem njene primene, kao i sa perspektivama budućeg razvoja i korišćenja. Autor je rođen i odrastao u današnjoj Republici Srpskoj. Iako je studirao u Beogradu i živeo u Srbiji, zadržao je ijekavsko narečje. Nadamo se da to neće biti prepreka čitanju ovog dela.
Knjiga Čovjek i energija, juče, danas, sjutra daje nam upravo tu mogućnost, da sagledamo vrste i oblike energije, njihovu primenu, tehničke i ekonomske prednosti i nedostatke, kao i resurse kojima čovečanstvo-svet i posebno Srbija raspolažu.
Knjiga se sastoji iz dva dela. U prvom su date osnove oblasti fizike bitnih za razumevanje energije: mehanika, toplota i elektricitet, kao i osnovni pojmovi o građi materije. Drugi deo je skup referata koje je autor držao na internacionalnom naučnom savetovanju u Kostolcu, Požarevac. U njima su predstavljeni svi oblici energije, počev od hrane – energije neophodne za biološki opstanak, pa preko svih danas poznatih energenata: drvo, ugalj, naftini derivati, gas/plin, nuklearna-, geo-, hidro-, bio-, vetar- i solarna termo- i fotovoltaik energija.
Naročito interesantni su opisi Sunčevog sistema i svemira/kosmosa, kao i prikazi mogućnosti korišćenja njihove energije. Dat je opis rađanja i umiranja zvezda i njihov uticaj na život biljnog i životinjskog sveta, kao i samog ljudskog bića.
Autor poziva sve naučne discipline, da se posvete proučavanju Teslinih tahjona, brzih jona, danas poznatih neutrina, kao mogućem rešenju svih energetskih problema. U knjizi su i citati iz literature o Teslinim savremenicima koji tvrde da su se 30-ih godina prošlog veka vozili sa Teslom automobilom na pogon svemirskom energijom, energija neutrina.
O tome najbolje svedoči sam Tesla: „Naš svet je uronjen u ogroman okean energije, letimo u beskrajni svemir neshvatljivom brzinom. Sve se vrti okolo, kreće se – sve je energija. Suočeni smo sa zastrašujućim zadatkom – pronaći način kako da se ta energija izvuče. Znači, izvlačeći je iz ovog neiscrpnog izvora, čovečanstvo će se kretati napred ogromnom brzinom.“
Ovo štivo preporučujemo zainteresovanim čitaocima svih stepena obrazovanja!
Ova knjiga predstavlja izraženu potrebu za savremenim pristupom rešavanja sistema istraživanja, upravljanja i mogućeg razvoja novog načina smanjenja, odvojenog sakupljanja, sortiranja, obrade i transporta komunalnog čvrstog otpada i otpad u okviru cirkularne ekonomije.
Cilj autora je bio da prikaže stanje, primenu i metodologiju za rešavanje problema komunalnog čvrstog otpada.
Zar je moguće da kod nas koji smo manje razvijeni i ukupno siromašniji, đubre više smrdi nego kod “njih” bogatijih? Kako “oni” uspevaju da prave profit tamo gde mi pravimo samo štetu i gubitke?
Pred nama je knjiga autora koji se kao čovek i vrlo dobar poznavalac materije, nikako nemiri sa tim da u ovom segmentu nije moguć napredak. Napredak sa ovoliko novca koliko imamo, ali sa mnogo više volje i energije od one koju smo do sada ulagali. U knjizi je pokazano da se u komunanom otpadu nalazi sve što se može ponovo obraditi (reciklirati) i racionalno koristiti. Pokazano je da je zdraviju životnu sredinu moguće uspostaviti najobičnijim sistemom upravljanja otpadom koji već na srednji rok daje dobre rezultate. Ali ne bilo kako, već jednim dobro osmišljenim konceptom i sistemom u kome su, u lancu upravljanja otpadom, sve karike dovoljno čvrste.
Cilj ove knjige je sistematizacija znanja u oblasti korišćenja Sunčeve energije za sušenje, koja doprinose lakšem shvatanju procesa transformacije Sunčeve energije i razradu odgovarajućih sistema.
U knjizi se daje: kratak prikaz o Suncu i Sunčevoj energiji, zračenju; prijemnicima Sunčeve energije (podela, tipovi i konstrukcije, karakteristike, efikasnost); načini korišćenja Sunčeve energije i procesima koji koriste Sunčevu energiju. Korišćenje Sunčeve energije za procese sušenja (solarne sušare, klasifikacija solarnih sušara, principi rada i karakteristike, vrste solarnih sušara, varijante projektovanja rešenja, upravljanje procesom sušenja, kontrola procesa i sušenje voća i povrća).
Izbor najpovoljnijeg načina sušenja se definiše svojstvima svežeg materijala (koji u ovom slučaju mogu, ako se radi o voću i povrću, da se suše u celom ili isečenom obliku, sa pokožicom ili bez nje, oslobođeno od koštice ili sa košticom, sušiti se može kaša ili sok, a ako se radi o lekovitom, aromatičnom i začinskom bilju, sušiti se može, koren, cvet i cvast, list i cela stabljika sa lišćem), zahtevanim kvalitetom osušenog proizvoda i ekonomičnošću procesa.
Pri izboru načina sušenja i koncepcije rešenja mora se voditi računa o racionalnom načinu i optimalnom režimu procesa sušenja koji se karakteriše maksimalnim intenzitetom isparavanja vlage, visokim kvalitetom osušenog materijala i minimalnom „potrošnjom“ energije.
U svim slučajevima neophodno je analizirati uticaj osnovnih parametara agensa sušenja i karakteristika materijala na odvijanje procesa sušenja, a to znači mogućnost primene viših temperatura, uticaj brzine strujanja agensa sušenja, relativne vlažnosti agensa sušenja, oscilatornog režima procesa sušenja, kombinovanih načina dovođenja toplote i načina sušenja, kao i prethodne tehnološke pripreme polaznog materijala.
Ova knjiga je osmišljena u nameri da sveobuhvatno prikaže problematiku daljinskih merenja u meteorologiji, pre svega, korišćenje radara i satelita u meteorologiji.
U prvom delu knjige su date teorijske i praktične metode upotrebe radara, kao i drugih sistema koji rade na principu sličnom radarima – lidarima, profajlerima vetra i sodarima, dok je drugi deo knjige posvećen satelitskoj meteorologiji. Njena osnovna namena je da posluži kao udžbenik za predmet Daljinska merenja za studente treće godine smera meteorologija na Fizičkom fakultetu Univerziteta u Beogradu. Pored svoje osnovne namene, može biti od interesa i drugim korisnicima koji žele da se upoznaju ili prodube znanja o metodama istraživanja atmosfere, koristeći daljinska merenja.
U uvodnom poglavlju knjige su razmatrani osnovni oblici energije, obnovljivi i konvencionalni izvori energije, ekološki problemi i značaj obnovljivih izvora energije. U drugom poglavlju je opisano Sunce kao izvor energije. Razmatrano je elektromagnetsko zračenje Sunca i prikazani su uzroci slabljenja sunčevog zračenja u Zemljinoj atmosferi. Posebna pažnja je posvećena osnovnim fizičkim veličinama koje opisuju sunčevo zračenje. Treće poglavlje se bavi koordinatnim sistemima i osnovnim veličinama koje opisuju položaj sunca na nebeskoj sferi. U ovom poglavlju je takođe razmatran uticaj senki okolnih objekata, kao i uticaj senki koje stvaraju moduli unutar fotonaponskog sistema. U četvrtom poglavlju su obrađeni postupci za proračun potencijala solarnog zračenja. Razmatrani su modeli koji se zasnivaju na jednačinama za izračunavanje snage i energije sunčevog zračenja pri vedrom danu. Takođe su razmatrane metode za proračun potencijala sunčevog zračenja koje se zasnivaju na dugoročnim merenjima intenziteta sunčevog zračenja. U petom poglavlju je obrađena fotonaponska konverzija energije sunčevog zračenja. U cilju razumevanja principa fotonaponske konverzije, date su osnove fizike poluprovodnika. U ovom poglavlju se razmatra fotononaponska ćelija, fotonaponski moduli i paneli, kao i uticaj delimičnog zasenčenja modula i panela na njihovu efikasnost. Opisani su osnovni tipovi fotonaponskih materijala koji se koriste za izradu fotonaponskih ćelija i modula. Šesto poglavnje se bavi fotonaponskim sistemima. Opisane su vrste i komponente fotonaponskih sistema, kao i njihove karakteristike. Dati su postupci za dimenzionisanje autonomnih fotonaponskih sistema, kao i fotonaponskih sistema koji su priključeni na distributivnu mrežu. Sedmo poglavlje se bavi toplotnom konverzijom solarne energije. Razmatrani su solarni termalni kolektori, solarne termalne elektrane, kao i fotonaponski termalni kolektori.
Klimatske promene su savremena i neosporno aktuelna multi-disciplinarna oblast istraživanja, koja je okupila naučnike iz oblasti fizike, hemije, meteorologije, geografije, geologije, okeanografije, astronomije, matematike i drugih. Kao retko koja oblast nauke, i to egzaktne nauke, klimatske promene su pokrenule raznorodne reakcije javnosti, od strahom pokrenute rešenosti da se preduzimaju koraci ka ublažavanju klimatskih promena, do ubeđenja da su se naučnici urotili da slažu svet da se Zemlja zagreva. Kao i svaka nauka, čak i egzaktna, i klimatske promene su oblast istraživanja koja nije sasvim kompletna, gde se nova saznanja stiču svakodnevno i gde ta nova saznanja učestvuju u preoblikovanju slike o promenama klime koju imamo. Bez obzira na to, postoje zaključci u okviru ove oblasti koji su nezavisni od svih nedostataka postojećih teorija, eksperimenata i modela. Cilj ovog udžbenika je da naučno stečenim činjenicama demonstrira ove zaključke, od kojih je glavni – da se Zemlja pod uticajem ljudske aktivnosti u poslednjih nekoliko decenija anomalno zagrejala.
Knjiga je koncipirana da bude prvenstveno udžbenik koji pokriva delove gradiva iz predmeta: Obnovlјivi izvori energije, Integracija obnovlјivih izvora energije u EES i Vetroenergetika i solarna energetika, koje studenti pohađaju na osnovnim, master i doktorskim studijama na Elektrotehničkom fakultetu u Beogradu. S obzirom na to da sadrži dosta praktičnih iskustava autora u planiranju i projektovanju vetroelektrana, knjiga podjednako može biti korisna i za kolege inženjere i privredne subjekte koji se bave: planiranjem, projektovanjem i eksploatacijom vetroelektrana.
Planovi razvoja vetroenergetike u svetu su takvi da se očekuje da će do kraja 2050. godine vetar biti dominantan primarni izvor električne energije. Upravo iz tih razloga nameće se potreba za ovakvom knjigom koja je koncipirana da bude vodič od ideje do realizacije, a u isto vreme i referentni udžbenik za studente koji se pripremaju da u bliskoj budućnosti odgovore na izazove koji će se pred njima, kao inženjerima pojaviti.
Knjiga je organizovana u sedam poglavlja. U prvom poglavlju dat je kratak uvod u problematiku solarne energetike, sa aktuelnim trendovima razvoja i motivaciji za njeno detaljnije izučavanje. Drugo poglavlje je posvećeno procesima generisanja energije na Suncu, zračenju u okolni prostor i uticaju atmosfere na dospijevanje Sunčevog zračenja na površinu Zemlje. Tema trećeg poglavlja je međusobni položaj Sunca i Zemlje, odnosno pozicija Sunčevog diska na nebeskom svodu, gledano iz perspektive posmatrača sa Zemlje. U četvrtom poglavlju predstavljeni su matematički modeli za određivanje direktne, difuzne i reflektovane komponente zračenja koje dospijevaju na solarni kolektor proizvoljne orijentacije. U petom poglavlju govori se o fotonaponskoj konverziji, kao direktnom načinu za pretvaranje energije zračenja Sunca u električnu energiju. Tema šestog poglavlja su fotonaponski sistemi, koji su formirani kao veza fotonaponskih modula sa elektronskim pretvaračima i uređajima za skladištenje energije. Sedmo poglavlje je posvećeno ekonomskim i regulatornim aspektima solarne energetike. U dodacima datim na kraju knjige, u formi dijagrama i tabela, sistematično su prikazani razni klimatski i energetski pokazatelji koji su neophodni za procjenu proizvodnje solarnih sistema. Takođe su opisana i dva softvera dostupna na internetu, koje čitaoci mogu da koriste pri analizi performansi fotonaponskih sistema.
Priručnik za postavljanje malih sistema za konverziju energije vetra je pisan da posluži potencijalnim korisnicima u postavljanju vetrogeneratora na osnovu saznanja o raspodeli pravca i brzine vetra u izabranom lokalitetu, odnosno, da kao vodič pomogne u postavljanju vetrogeneratora (kapaciteta do 100 kW) na najpovoljnijem mestu u lokalitetu na kome bi se obezbedila trajnija eksploatacija, lakše održavanje i nesmetani rad.
Svakom budućem korisniku ovakvih sistema je važno da se pre nabavke i postavljanja vetrogeneratora upozna sa režimom vetra u njegovom lokalitetu ne ulazeći podrobnije u metode meteoroloških analiza. Međutim, da bi protumačio i ispitao meteorološke tabele i grafikone dobijene od nadležne meteorološke službe korisnik, ipak, treba da poznaje osnovne statističke odnose. Imajući detaljnije podatke o vetru u lokalitetu, raspodelu čestine javljanja vetra po intervalima brzina i po pravcu, korisnik može da proceni količinu korisne energije u odnosu na uložena sredstva za kupovinu i troškove za postavljanje i održavanje sistema. Isto tako, na osnovu meteoroloških podataka o zaleđivanju, olujnom vetru, turbulenciji, rafalnosti (udarnosti) vetra i o drugim nepovoljnim meteorološkim uslovima u lokalitetu, korisnik može da proceni rizike oštećenja uređaja vetrogeneratora u toku eksploatacije.
Ubrzano korišćenje raznih vidova obnovljivih izvora energije u našoj zemlji poslednjih godina otvorilo je prostor za nastanak jedne ovakve knjige. Drugim rečima, nastala je potreba za pisanjem ovakve knjige zbog povećanog korišćenja OIE u našoj zemlji, a da nigde nema neke stručnije ekonomske analize korišćenja određenih tehnologija. Najzad se i kod nas sve više pažnje posvećuje energetskoj efikasnosti i štednji energije. Energenti usled brzih promena cena na tržištu sve više poskupljuju i same okolnosti u okruženju nas prisiljavaju da sve veću pažnju posvećujemo energeskoj efikasnosti i štednji.
Svetska ekonomska kriza se zahuktala i talasi recesije sve više i više pogađaju i našu državu. Usled toga došlo je i do poskupljenja (velikog) cene energenata (a sve pokazuje da se rast cena neće zaustaviti). Tako da je štednja na svim poljima neminovna.
Jasno je, takođe, da u ovom trenutku i sa ovim ekonomskim ulaganjima, kao i trenutnim nivoom tehnološkog razvoja, da OIE ne mogu zameniti konvencionalne izvore energije. Ali mogu znatno smanjiti njihovu potrošnju i korišćenje, naročito u privatnom sektoru.
Naravno da bi sve to bilo ekonomski isplativo i ekonomično, država mora doneti čitav set zakona u oblasti energetike, ekonomije, kreditiranja i preuzeti ulogu predvodnika. Na svaki način se mora omogućiti pojedincu da uloži sredstva i koristi svaki mogući vid OIE a samim tim i da doprinese ukupnoj štednji.
Kada bi kojim slučajem u Srbiji došlo do drastičnog korišćenja obnovljivih izvora energije u državnom, a naročito privatnom sektoru (domaćinstva) mogle bi se ostvariti uštede i do 45% novčane mase. Odnosno došlo bi se do ukupne uštede (npr. kućnog budžeta) od oko 45%, što svakako nije nimalo zanemarljivo.
Pre ulaska u bilo koju investiciju, potrebno je izvršiti ekonomsku analizu investicije, odnosno utvrditi njenu ekonomsku isplativost. Do sada se nije mnogo (u literaturi) osvrtalo na ovaj segment jer je bilo mnogo važnije sa tehničko-tehnološke strane objasniti korisnost korišćenja OIE širim društvenim slojevima i potencijalnim investitorima.
Sada je već svima jasno da se više ne postavlja pitanje: da li treba ulagati i koristiti obnovljive izvore energije, već je sada pitanje koliko je ekonomski isplativo ulagati i koji je vremenski rok povraćaja uloženih sredstava. Zbog toga je nastala potreba za pisanjem jedne ovakve knjige. Nadam se da će ona doprineti bržem razvoju i korišćenju OIE kod nas, kao i da će podstaknuti razvoj industrije elemenata za korišćenje OIE i doprineti otvaranju novih radnih mesta.
Moramo da shvatimo, što pre, da smo mi mala i siromašna zemlja, ali sa izvarednim potencijalom za korišćenje obnovljivih izvora energije. Trebalo bi da iz korena promenimo navike i ponašanje, da počnemo da štedimo energiju i domaćinski se odnosimo prema njoj.
Knjiga kroz 12 poglavlja, obrađuje tehniku i tehnologiju korišćenja sunčeve energije u njenom toplotnom i fotoelektričnom obliku, kao i opštu problematiku koja se odnosi na uslove, pogodnosti, mogućnosti i stanje korišćenja sunčeve energije u Srbiji.
U poglavljima 1 do 4 su dati podaci koji se odnosi na potrebnu orijentaciju i nagib površina za prijem sunčevog zračenja, kao i podaci za preračunavanje tabelarnih - meteoroloških podataka za različite nagibe prijemnih površina i različite orijentacije tih površina u odnosu na najbolju -južnu orijentaciju. Dati su podaci koji se odnose na karakteristike sunčevog zračenja - teritorijalnu raspodelu, intenzitet i energetske efekte koji se mogu dobiti iz termičkih solarnih kolektora i instalacija. Prikazane su solarne karte Srbije sa naznačenim vrednostima prosečno dozračene energije na horizontalnu i površine pod nagibom. Za lokacije toplotnih solarnih kolektora u više većih gradova Srbije - od severa do juga zemlje i od istoka do zapada Srbije prikazane su prosečne vrednosti gustine sunčevog zračenja i vrednosti dozračene energije na jedinicu horizontalne površine i površine pod nagibom od 300 i 450 kao i pod optimalnim uglom za maksimalan prijem dozračene energije tokom dana, meseca i godine.
Detaljni podaci su dati za gradove: Subotica, Novi Sad, Sombor, Kikindu, Sremsku Mitrovicu, Beograd, Smederevo, Užice, Niš, Zaječar, Vranje, Kosovsku Mitrovicu i dr.
Prikazane su konstrukcije i različite koncepcije i karakteristike ravnih toplotnih solarnih kolektora elementnog (za primenu kod različitih objekata) i integralnog tipa, pogodnih za direktnu aplikaciju i integraciju sa objektom u kojem se koristi sunčeva energija. Date su koncepcije solarnih kolektora kod kojih se koristi tečni radni medijum kao nosilac toplote i konstrukcije kolektora kod kojih je vazduh nosilac toplote.
Ubrzano korišćenje raznih vidova obnovljivih izvora energije u našoj zemlji poslednjih godina otvorilo je prostor za nastanak jedne ovakve knjige. Drugim rečima, nastala je potreba za pisanjem ovakve knjige zbog povećanog korišćenja OIE u našoj zemlji, a da nigde nema neke stručnije ekonomske analize korišćenja određenih tehnologija. Najzad se i kod nas sve više pažnje posvećuje energetskoj efikasnosti i štednji energije. Energenti usled brzih promena cena na tržištu sve više poskupljuju i same okolnosti u okruženju nas prisiljavaju da sve veću pažnju posvećujemo energeskoj efikasnosti i štednji.
Svetska ekonomska kriza se zahuktala i talasi recesije sve više i više pogađaju i našu državu. Usled toga došlo je i do poskupljenja (velikog) cene energenata (a sve pokazuje da se rast cena neće zaustaviti). Tako da je štednja na svim poljima neminovna.
Jasno je, takođe, da u ovom trenutku i sa ovim ekonomskim ulaganjima, kao i trenutnim nivoom tehnološkog razvoja, da OIE ne mogu zameniti konvencionalne izvore energije. Ali mogu znatno smanjiti njihovu potrošnju i korišćenje, naročito u privatnom sektoru.
Naravno da bi sve to bilo ekonomski isplativo i ekonomično, država mora doneti čitav set zakona u oblasti energetike, ekonomije, kreditiranja i preuzeti ulogu predvodnika. Na svaki način se mora omogućiti pojedincu da uloži sredstva i koristi svaki mogući vid OIE a samim tim i da doprinese ukupnoj štednji.
Kada bi kojim slučajem u Srbiji došlo do drastičnog korišćenja obnovljivih izvora energije u državnom, a naročito privatnom sektoru (domaćinstva) mogle bi se ostvariti uštede i do 45% novčane mase. Odnosno došlo bi se do ukupne uštede (npr. kućnog budžeta) od oko 45%, što svakako nije nimalo zanemarljivo.
Pre ulaska u bilo koju investiciju, potrebno je izvršiti ekonomsku analizu investicije, odnosno utvrditi njenu ekonomsku isplativost. Do sada se nije mnogo (u literaturi) osvrtalo na ovaj segment jer je bilo mnogo važnije sa tehničko-tehnološke strane objasniti korisnost korišćenja OIE širim društvenim slojevima i potencijalnim investitorima.
Sada je već svima jasno da se više ne postavlja pitanje: da li treba ulagati i koristiti obnovljive izvore energije, već je sada pitanje koliko je ekonomski isplativo ulagati i koji je vremenski rok povraćaja uloženih sredstava. Zbog toga je nastala potreba za pisanjem jedne ovakve knjige. Nadam se da će ona doprineti bržem razvoju i korišćenju OIE kod nas, kao i da će podstaknuti razvoj industrije elemenata za korišćenje OIE i doprineti otvaranju novih radnih mesta.
Moramo da shvatimo, što pre, da smo mi mala i siromašna zemlja, ali sa izvarednim potencijalom za korišćenje obnovljivih izvora energije. Trebalo bi da iz korena promenimo navike i ponašanje, da počnemo da štedimo energiju i domaćinski se odnosimo prema njoj.
U knjizi su obrađene elektrane svih postojećih vrsta. Knjiga je namenjena studentima i inženjerima elektroenergetike. Potencijalni čitaoci najlakše će proceniti korist od ove knjige ako se upoznaju sa njenim sadržajem.
Sadržaj obe knjige izatkan je običnim prepletom ekonosmke, ekološke i tehnološke oblasti primene obnovljivih izvora energije. Sponu obeju knjiga čine središnji delovi, koji se tiču troškova primene različitih oblika ekološke energetike.
Govoreći o novoj knjizi, osim podrobnog pregleda tekućeg razvoja primene obnovljivih izvora energije širom sveta, posebno važan deo čini prikaz savremenih pregnuća u Japanu, kao jednoj od zemalja predvodnica, na koju bi Srbija trebalo da se ugleda.
Ono što je potpuno novo jesu brojni tekstovi sa naglašenim ličnim prizvukom, nadahnutim autorovim neskrivenim rodoljubljem i brigom za ekološku budućnost središnje Srbije, a posebno osvrt na oblast oko Tamnave i Kosmaja, koja predstavlja zavičajno područje autorovih predaka i njegovoih potomaka. Zato je prirodno što je ekološkim problemima ovih oblasti Srbije, u trećem delu knjige posvećena nešto veća pažnja.
Posebno je dat osvrt, na osnovu sprovedenog istraživanja, na uitcaj aerozagađenja od prekomernog korišćenja kolubarskog lignita na zdravlje predškolske i školske dece.
Istraživanju se pristupilo, nadajući se da će šira primena ekološke energetike u srbiji imati udela u stvaranju zdravije budućnosti svih njenih žitelja a posebno onih koji tek stasavaju.
Ovaj savetnik se obraća svima onima koji se interesuju za tehniku, planiranje i montažu solarnih strujnih sistema, kao i dobit koju oni pružaju. Počev od osnova solarnog načina dobijanja struje, preko funkcije i dimenzionisanja provodnika, naizmeničnih ispravljača, regulatora punjenja, akumulatora, pa sve do foto-naponskih generatora, koji su potrebni za korišćenje u postrojenjima povezanim sa strujnom mrežom ili u samostalnim sistemima, ova knjiga sadrži mnogo važnih i korisnih informacija. Početniku, elektrotehničaru, pa i stručnjaku, ova knjiga služi kao vodič kroz tehničke uslove povezivanja i pravila mrežnih operatera.
Dalje, ova knjiga sadrži vredne informacije o sigurnosnim propisima, kao i o statici i stabilnosti foto-naponskih generatora. Autor u detalje opisuje tokove planiranja i montaže, potkrepljeno mnogim slikama, sa razumljivo napisanim tekstovima, tako da i tehnički verziran laik neće biti previše opterećen i dodatno će dobiti vredne informacije o programima finansiranja, troškovima i dobitku koji donose foto-naponska postrojenja. Knjiga se završava spiskom važnih internet stranica. Zainteresovani će tu pronaći besplatan softver za tumačenje mrežno povezanih foto-naponskih sistema i zasebnih foto-naponskih postrojenja za preuzimanje. To će uštedeti trošak za skupe PC programe.
USPEŠNO DODATO U KORPU