Knjiga "Programiranje mikrokontrolera PicBasic-om" obrađuje PicBasic programski jezik koji se koristi za programiranje Microchip-ovih mikrokontrolera. U prvom poglavlju detaljno je obrađena organizacija mikrokontrolera. U poglavlju 2 koje se bavi programiranjem mikrokontrolera obrađeno je pogramsko okruženje koje vam je neophodno na vašem PC računaru kako bi mogli da radite sa mikrokontrolerima. U poglavlju 3 obrađuje se hardversko okruženje mikrokontrolera gde se opisuju najčešće primenjivani ulazni i izlazni uređaji. U poglavlju 4 i 5 objašnjen je detaljno PicBasic programski jezik sa potpunim opisom svih komandi. Poglavlje 6 obrađuje najvažnije primere u PicBasic-u koji se susreću u njihovoj praktičnoj upotrebi, dajući prioritet USB komunikaciji. U poglavlju 7 obrađuju se upotreba periferijskih podsistema kao što su tajmeri, prekidi, unutrašnji PWM i CCP podsistem. Na kraju knjige dati su osnovni principi digitalne elektronike kao i značenje najvažnijih termina u radu sa mikrokontrolerima. Najveći broj primera detaljno je obrađen od električne šeme, PCB pločice, načina montaže elemenata kao i načina programiranja. Prateći sadržaj sa kompletnim izvornim kodom programa kao i nacrti pločica datih primera u razmeri 1:1 preuzima se sa interneta.Knjiga može poslužiti kao dobar polazni materijal za diplomske radove studenata Elektrotehničkih fakulteta, Viših elektro škola kao i za maturske radove učenika Elektrotehničkih škola, i svima drugima koje žele saznati više o mikrokontrolerima i načinu programiranja.
Ova knjiga je nastala kao rezultat višegodišnjeg rada autora na proučavanju PC portova. Portovi PC računara predstavljaju njegovu vezu sa spoljnim svetom i na njih se uključuju standardni uređaji kao što su: štampači, miševi, džojstici i sl. Međutim, na njih je moguće priključiti i druge interfejse pod uslovom da dobro poznajemo značenje pojedinih signala koji sa njih dolaze. Upravo je to i bio cilj ove knjige da čitaoca upozna sa takvim mogućnostima. U knjizi su obrađeni najvažniji portovi: paralelni, serijski i USB port kao i sve prisutnija I2C magistrala. Uz objašnjenja signala svakog porta dati su načini programiranja u različitim jezicima, mada je Visual Basic najviše zastupljen. Takođe su uz svaki port obrađeni praktični interfejsi sa načinom njihove izrade i programiranja.
Prvo izdanje ove knjige naišlo je na velik odjek, i vrlo brzo došlo je do pojave drugog a zatim i trećeg izdanja ove knjige.
Treće izdanje knjige je značajno prerađeno u odnosu na prethodna. Dati su novi interfejsi, podržano je više programskih jezika, a USB komunikacija je proširena sa novim kolima. Uz knjigu dolazi i e-CD (materijal se preuzima sa neta)
USPEŠNO DODATO U KORPU