U knjizi “Indukciono grejanje metala – Teorija i praksa” elementi teorije i praktičnih proračuna su izneti dovoljno duboko da omoguće praktičan rad, ali da ne zamagle žar radoznalosti čitaoca koji je zainteresovan za moderne primene state-of-the-art tehnologije poluprovodničkih prekidača. Dat je iscrpan komparativni pregled obećavajući energetskih topologija pogodnih za izradu malih uređaja za indukciono grejanje, tako da knjiga ima i udžbenički karakter ali je sve to živo ilustrovano sa realizovanim praktičnim uređajima čime je izbegnuta suvoparnost izlaganja i uneta jedna crta zanimljivosti. Tako da krug zainteresovanih čitalaca ove knjige obuhvata kako entuzijaste koje interesuje indukciono zagrevanje, tako i profesionalce koji hoće da se upoznaju sa novim tehnologijama pa i studente tehničkih fakulteta kojima su potrebne informacije o ovoj naprednoj tehnologiji i njenim primenama.
Stalno rastuće tržište oblasti industrijske automatike, kako u svetu tako i kod nas, dovodi do potrebe za sistematskim proučavanjem i predavanjem ove oblasti na univerzitetu. Počev od školske 2011/12. godine, na Modulu za automatsko upravljanje, Univerzitet u Beogradu - Mašinski fakultet, je uveden predmet Industrijska automatika, koji se predaje na prvoj godini master akademskih studija.
Udžbenik se sastoji od pet poglavlja. U prvom poglavlju se objašnjava pojam, značaj i uloga sistema automatskog upravljanja u industriji. Kroz drugo i treće poglavlje, čitalac se uvodi u komponente, metode sinteze i načine realizacije električnog, pneumatskog i elektropneumatskog upravljanja. Četvrto poglavlje predstavlja centralno poglavlje ovog udžbenika, u kome se stavlja akcenat na razumevanje koncepta programabilnih logičkih kontrolera i sistemskog pristupa rešavanju problema primenom programabilnih logičkih kontrolera. Konačno, u petom poglavlju se daju osnovne informacije o Industriji 4.0 i ulozi industrijske automatike u 21. veku.
Kako je cilj kursa Industrijska automatika upoznavanje studenata sa savremenim industrijskim upravljačkim sistemima, metodama projektovanja i načinom realizacije, a ishod razvijanje kompentencije studenata da razumeju i da mogu da implementiraju jednostavna rešenja u različitim tehnologijama izvedbe, udžbenik je protkan pažljivo postavljenim i rešenim problemima iz tehničke prakse. Naravno, ovaj udžbenik je samo osnovna literatura, koja čitaoca treba da osposobi za dalje samostalno usavršavanje.
Sušenje je jedna od najstarijih i najčešćih pojedinačnih operacija u različitim oblastima i sferama življenja. Do sada, međutim, nije bilo izvornih referenci na raspolaganju koje pokrivaju oblast teorije, tehnike, tehnologije i praktične primene procesa sušenja. Ova jedinstvena knjiga pokušava da odgovori tim zahtevima.
Knjiga Sušenje i načini sušenja drveta kroz šesnaest poglavlja i četiri priloga obrađuje teoriju, tehniku i tehnologiju procesa sušenja drveta različitim načinima i u različitim rešenjima uz ispunjenje osnovnih zahteva procesa sušenja: maksimalni intenzitet ostvarivanja procesa, minimalnu “potrošnju” energije i dobijanje proizvoda zahtevanog kvaliteta vezano za drvo.
Poseban akcenat se daje na:
U knjizi Sušenje i načini sušenja drveta se na specifičan način, koncizno i jasno obrađuju pitanja vezana za proces sušenja, drveta, teoriju, tehniku i tehnologiju, što je od izuzetne važnosti ne samo za mlade inženjere i istraživače, već i za rešavanja problema u praksi i osvajanje novih rešenja uređaja i opreme u ovoj oblasti, imajući u vidu i aspekt održivog razvoja.
Cilj ove knjige je sistematizacija znanja u oblasti korišćenja Sunčeve energije za sušenje, koja doprinose lakšem shvatanju procesa transformacije Sunčeve energije i razradu odgovarajućih sistema.
U knjizi se daje: kratak prikaz o Suncu i Sunčevoj energiji, zračenju; prijemnicima Sunčeve energije (podela, tipovi i konstrukcije, karakteristike, efikasnost); načini korišćenja Sunčeve energije i procesima koji koriste Sunčevu energiju. Korišćenje Sunčeve energije za procese sušenja (solarne sušare, klasifikacija solarnih sušara, principi rada i karakteristike, vrste solarnih sušara, varijante projektovanja rešenja, upravljanje procesom sušenja, kontrola procesa i sušenje voća i povrća).
Izbor najpovoljnijeg načina sušenja se definiše svojstvima svežeg materijala (koji u ovom slučaju mogu, ako se radi o voću i povrću, da se suše u celom ili isečenom obliku, sa pokožicom ili bez nje, oslobođeno od koštice ili sa košticom, sušiti se može kaša ili sok, a ako se radi o lekovitom, aromatičnom i začinskom bilju, sušiti se može, koren, cvet i cvast, list i cela stabljika sa lišćem), zahtevanim kvalitetom osušenog proizvoda i ekonomičnošću procesa.
Pri izboru načina sušenja i koncepcije rešenja mora se voditi računa o racionalnom načinu i optimalnom režimu procesa sušenja koji se karakteriše maksimalnim intenzitetom isparavanja vlage, visokim kvalitetom osušenog materijala i minimalnom „potrošnjom“ energije.
U svim slučajevima neophodno je analizirati uticaj osnovnih parametara agensa sušenja i karakteristika materijala na odvijanje procesa sušenja, a to znači mogućnost primene viših temperatura, uticaj brzine strujanja agensa sušenja, relativne vlažnosti agensa sušenja, oscilatornog režima procesa sušenja, kombinovanih načina dovođenja toplote i načina sušenja, kao i prethodne tehnološke pripreme polaznog materijala.
Autor nas ovom knjigom upoznaje sa mogućnostima primene najnovije generacije uređaja za zavarivanje REL i TIG postupcima. U zasebnim poglavljima dao je osnovne pojmove definicije i principe rada invertorskih izvora struje, njihovim osnovnim karakteristikama, prednostima i nedostacima, da bi se potom fokusirao na invertorske uređaje za zavarivanje, pre svega REL/E/MMA i TIG/WIG postupkom.
Posebna poglavlja posvećena su REL i TIG postupcima zavarivanja dajući osnovne definicije, principe, specifičnosti i karaktersitike svih postupaka spajanja materijala, mogućnosti i oblasti primene, dajući osnovne parametre zavarivanja i uputstva za njihovo izvođenje, uključujući preporuke za izbor dodatnih materijala, njihovo označavanje i pravilno korišćenje. Takođe, dat je pregled izvora opasnosti pri zavarivanju, mera i sredstava zaštite koji omgućavaju bezbedan rad zavarivača.
Posebna pažnja je posvećena greškama koje se javljaju pri zavarivanju, uzrocima i merama za eleminisanje grešaka u zavarivanju.
Kao poseban zahtev za kvalitetno izvođenje zavarenih spojeva postavlja se postojanje propisane i proverene tehničko tehnološke dokumentacije pa su u priručniku date preporuke za definisanje i kvalifikaciju, proveru tehnologije izvođenja zavarivanja, proveru stručne osposobljenosti zavarivača i definisanje tehničke dokumentacije i zahteva na crtežima i u tehnologiji.
Autor u zaključnim razmatranjima nagoveštava novu eru u zavarivanju, uvođenjem u primenu: novih materijala, tehnologija i sofisticirane opreme i uređaja u koje spadaju i invertori koji omogućavaju, zahvaljujući svojim karakteristikima, kvalitetnije, produktivnije i konfornije izvođenje zavarenih spojeva i izradu zavarenih konstrukcija, normalno uz neophodnu edukaciju kadrova i strogu tehnološku disciplinu i striktno poštovanje propisane tehnologije i pridržavanje preporuka proizvođača opreme.
U prilozima knjige su date korisne informacije koje sadrže uputstva, u skladu sa propisanim standardima, za označavanje zavarenih spojeva u tehničko-tehnološkoj dokumentaciji, zahteve različitih nivoa kvaliteta zavarenih spojeva i uslove za njihovo postizanje, preglede kvaliteta osnovnih materijala, čelika i njihove karaktersitike u skladu sa zahtevima pojedinih standarda, itd.
Pred čitaocima je priručnik koji će koristiti i početnicima i doajenima koji se bave zavarivanjem, kao strukom u obrazovanju, projektovanju, izvođenju ili kontroli, da steknu nova saznanja i prošire stara.
S obzirom da proizvodnja vozila u Srbiji, u vreme pisanja ove knjige, po konstruktivnoj koncepciji i tehnologiji, po mišljenju autora, ne može da bude konkurentna svetskoj proizvodnji, čitaoci će primetiti da je materija knjige izložena tako da bude više naklonjena obrazovanju stručnjaka koji će raditi u saobraćajnim preduzećima. Dakle, koncepcija knjige nije obrazovanje stručnog kadra u smislu projektovanja vozila, već na njihovom održavanju, pravilnoj eksploataciji i ispitivanju istih, principima ugradnje pogonske grupe u vozila, uslovima rada i opterećenja, kao i zamene pojedinih sklopova sličnih karakteristika ali drugog proizvodjača što je u našim preduzećima čest slučaj.
Radi pravilne primene propisa i standarda koji se odnose na konstrukciju vozila, gde god se smatralo potrebnim, navodjeni su domaći i evropski standardi.
Kompletna materija knjige je podeljena u 15 poglavlja, od kojih su 9 posvećena konstrukciji vozila, sklopovima i agregatima.
Obrađena je i teorija kretanja drumskih vozila, odredjivanju položaja težišta, stabilnosti i vučnog bilansa vozila.
U jednom poglavlju obrađeni su mogući pogonski agregati za vozila, uz vučnu analizu brzinskih karakteristika pojedinih i uz njihovu medjusobnu komparaciju.
Novo izdanje krajem Decembra 2024.
Sadržaj:
Predgovor
1 Uvod
1.1 Osnovne napomene o cevovodima
1.2. Projektovanje cevovoda
1.3. Montaža cevovoda
1.4. Propisi i zakonska regulativa za obavljanje poslova na izradi cevovoda
1.5. Materijali za izradu cevovoda
2. Organizacija i izvoðenje poslova montaže i zavarivanje cevovoda
2.1. Tehnološko- pripremni radovi
2.1. 1 .Analiza projekta cevovoda
2.1.2 Analiza terena
2.1 Definisanje trase cevovoda
2.2 Organizacija gradilišta i mere bezbednosti
2.3 Mehanizacija i oprema za izvoðenje radova na postavljanju cevovoda
2.4 Pripremni radovi na poslovima montaže cevovoda
2.4.1 Priprema radnih mesta
2.4.2. Priprema terena i radovi na iskopu
2.4.3. Organizacija tehnike za trasport i polaganje cevi
2.5 Postavljanje cevi i priprema za zavarivanje
2.6 Organizacija zavarivačkih radova
2.7 Tehnologija zavarivanja cevovoda
2.7.1 Izbor postupka zavarivanja
2.7.2 Izbor opreme za zavarivanje
2.7.3 Izbor dodatnog materijala
2.7.4. Priprema osnovnog materijala za zavarivanje
2.7.5 Priprema dodatnog i potrošnog materijala
2.7.6. Pomoćni alati i pribori za zavarivanje i montažu cevi
2.7.7. Zavarivanje cevi
2.7.7.1 Zavarivanje tankozidnih cevi
2.7.7.2 Zavarivanje debelozidnih cevi
2.7.7.3.Izrada cevnih kolena,reducira, račvih i slično
2.7.7.4 Priprema za zavarivanje i zavarivanje cevi sa cevnim priključcima, cevnih nastavaka i prirubnica sa cevima
2.7.8. Stručna lica na poslovima zavarivačkih radova
2.7.9 Provera tehnologije zavarivanja
2.7.10. Provera osposobljenosti zavarivača
2.8. Deformacije cevovoda nakon zavarivanja
2 9 Termička obrada zavarenih spojeva cevovoda 2.10 Kontrola kvaliteta zavarenih spojeva
2.10.1. Kontrola pre početka zavarivanja
2.10.2. Kontrola za vreme zavarivanja
2.10.3. Kontrola posle zavarivanja
2.10.4. Vrste kontole zavarenih spojeva
2.11 Popravke zavarenih spojeva
2.12. Završni radovi na cevovodu
2.12.1 Čišćenje cevovoda nakon zavarivanja
2.11.1. Antikoroziona zaštita cevovoda
2.11.2. Završni radovi na predizolovanim cevima
3 Tehnička dokumentacija za poslove zavarivanja
4. Projekat izvedenog stanja cevovoda
5. Zaključak
Prilozi
Prilog 1.1.- Obeležavanje zavarenih spojeva u grafičkoj dokumentaciji prema JUS(SRPS) ISO 2553/1996
Prilog 1.2- Parametri zavarivanja REL, Gasno, MIG/MAG i TIG postupcima
Prilog 2- Cevi : dimenzije, standardi, svojstva, način izrade i isporuke
Prilog 3- Prirubnice, lukovi, reducir komadi i ,,T“ komadi
Prilog 4 -Zakonska regulativa i propisi na poslovima montaže i zavarivanja cevovoda
Prilog 5- Obeležavanje cevovoda
Prilog 6-. Uporedba čelika zemalja EU za proveru tehnologije elektrolučnog zavarivanja prema standardu EN 288-3
Literatura
1.1 Osnovna fizičko-hemijska i metalurška svojstva aluminijuma
1.2 Legure aluminijuma
2.2 Uticaj zavarivanja na mehanička svojstva zavarenog spoja
3.3 Izbor dodatnog materijala za zavarivanje aluminijuma
4.2 Projektovanje zavarenih konst. od aluminijuma i aluminijumskih legura. Opšta upustva za proj. i tehnologa zavarivanja
4.3.2. Izbor oblika žljebova za ugaone spojeve zavarenih konstrukcija
4.4. Preporuke za smanjenje nastanka deformacija usled zavarivanja
4.5. Tipovi zavarenih konstrukcija od aluminijuma i aluminijumskih legura. Osobenosti projektovanja karakterističnih konstrukcija.
4.5.1 Projektovanje zavarenih fiksnih i prenosnih konstrukcija Al i Al-legura
4.5.2 Projektovanje transportnih sredstava i delova mehanizama od Al i Al-legura
4.5.3 Projektovanje stabilnih i pokretnih posuda pod pritiskom.
4.5.4. Projektovanje izmenjivača toplote od aluminijuma i aluminijumskih legura
5 Priprema aluminijuma i njegovih legura za zavarivanje
5.1. Priprema korišćenjem plazma rezanja
5.2 Priprema korišćenjem laserskog rezanja
5.3. Priprema sečenjem vodenim mlazom
5.4 Mašinska obrada ivica žljeba za zavarivanje. čišćenje i oduljivanje(bajcovanje) ivica žljeba
7. Zavarivanje aluminijuma i aluminjumskih legura TIG postupkom
7.3. Zaštitni gasovi za zavarivanje TIG postupkom
7.4 Izbor zavarivački pištolja i kablovi
7.5 Izbor netopljive volframove elektrode za zavarivanje aluminjuma i njegovih legura TIG postupkom
7.6. Izbor dizne za protok zaštitnog gasa
7.7. Preporučeni parametri zavarivanja aluminijuma TIG postupkom
7.8 Tehnika ručnog zavarivanja TIG postupkom
7. 8. 1 Rukovanje zavarivačkim pištoljem
7.8.2 Unošenje dodatnog materijala u zonu spajanja
7.8.3 Formiranje korenskog zavara
7. 9 Mehanizovano / automatizovano zavarivanje TIG postupkom
7.10. TIG tačkasto zavarivanje aluminijuma.
8 . Zavarivanje aluminijuma MIG postupkom
8.2. Prenos dodatnog materijala pri zavarivanjeu MIG postupkom
8.3. Izvori struje za MIG postupak zavarivanja
8.4. Dopremanje elektrodne žice i zavarivački pištolji za MIG postupak
8.5. Dodatni i pomoćni materijali za zavarivanje MIG postupkom
8.7. Osobenosti tehnike ručnog zavarivanja MIG postupkom
8.7.1 Startovanje električnog luka
8.7.2 Pozicioniranja ili ugao postavljanja zavarivačkog pištolja
8.7.3 Zavarivanje u odreðenim položaju
8.7.4 Završetak ili prekidanje električnog ili zavarivačkog luka
8.8. MIG tačkasto zavarivanje
8.9. Zavarivanje MIG postupkom sa finom elektrodnom žicom
8.10. Zavarivanje MIG postupkom sa duplom elektrodnom žicom
9.3 Izbor postupka zavarivanja
9.4 Izbor dodatnog i potrošnog materijala
9.9.1 Tehnološka lista zavarivanja pozicije IV i X omotača rezervoara (silosa)
9.9.2 Tehnološka lista zavarivanja pozicije II krova silosa
9.10 Definisanje kontrole kvaliteta zavarivanja
9.10.1. Kontrola pre početka zavarivanja
9.10 .2 Kontrola u toku zavarivanja
9.10.3 Kontrola posle zavarivanja
9.10.4. Vrste kontrole zavarenih spojeva
10. Provera tehnologije zavarivanja konstrukcija od aluminijuma i aluminjumskih legura
11 Zakonska regulativa iz oblasti zavarivanja konstrukcija od aluminijuma i aluminijumskih legura
Cilj ove kjnjige je da prvenstveno tehnolozima zavarivanja ukaže na neke osobenosti koje se moraju uzeti u razmatranje prilikom zavarivanja pojedinih grupa čelika. U literaturi postoji mali broj primera analiza izvedenih spojeva od raznorodnih čelika, a ova knjiga je autorov pokušaj da naznači neke smernice kojim bi se valjalo rukovoditi prilikom izbora postupka i propisivanja tehnologije zavarivanja. Primena Šeferovog dijagrama je veoma bitna u propisivanju tehnologije zavarivanja visokolegiranih čelika raznorodnih struktura. Potrebno je da se pre zavarivanja raznorodnih čelika provere fiičko-hemijske karakteristike materijala radi sagledavanja eksploatacionih uslova. Zavarivanje bilo koja dva čelika raznorodne strukture traži da tehnolog poznaje karakteristike svakog čelika ponasob, zatim eksploatacione uslove kako pojedinačno, tako i one eksploatacione uslove koje čelici zajedno mogu da podnesu. Ovo je samo tehnološki aspekt posmatranja zavarivanja, dok se metalurški aspekti takodje moraju uzeti u razmatranje, jer promena strukture metala šava i zone uticaja toplote (ZUT) je veoma bitno .
Promene strukture zavarenog spoja raznorodnih čelika izazivaju najčešće difuzioni procesi nastali migracijom legirajućih elemenata. Difuzioni procesi utiču na formiranje intermetalnih tvrdih jedinjenja, koja smanjuju potrebne mehaničke karakteristike, a samim tim utiču i na eksploatacione uslove zavarene konstrukcije tj. zavarenih spojeva.
Knjiga "Zavarivanje raznorodnih čelika je koncipirana tako da ima dva poglavlja. Prvo kratko poglavlje daje osnovne napomene vezane za zavarivanje raznorodnih materijala, dok drugo poglavlje se odnosi na zavarivanje čelika. U drugom poglavlju prethodno su date napomene vezane za podelu čelika, shodno standardima i podeli Međunarodnog Instituta za Zavarivanje (MIZ). Zavarivanje raznorodnih čelika podrazumeva zavarivanje raznorodnih elika iste strukture. Raznorodni čelici iste strukture razlikuju se preme hemijskom sastavu, a samim tim i fizičko-hemijskim karakteristikama.
Autor je u priručniku Tolerancije i kontrola kvaliteta čeličnih otkovaka uložio trud da deo EU normi, koji se specifično odnosi na mašinsku industriju i procese toplog oblikovanja čelika, pojasni i sažme u vidu uputstava za upoznavanja sa aktuelnim propisima i procedurama i njihovom primenom u industrijskom inženjeringu i kovačkoj praksi. Ovaj priručnik predstavlja jedan od prvih pokušaja da se pomogne u procesu uključivanja domaće kovačke industrije na tržište EU, kroz upoznavanje i razumevanje sistema upravljanja kvalitetom tog tržišta.
Preduslov za izlazak na tržište koje je strogo regulisano propisima i pravilima, kao što je tržište EU, je i potpuno razjašnjenje zahteva datih u EURONORM standardima za svaku granu industrije, pa tako i za ovu. Priručnik može da bude od velike koristi onima iz kovačke industrije (sa naglaskom na sveobuhvatnoj kontroli kvaliteta iz te oblasti), koji tek započinju privrednu saradnju i prilagođavanje propisima EU.
Priručnik svakako može biti koristan za studente, stručnjake i tehnička lica iz područja industrijskog inženjeringa koje obrađuje, jer sadrži dosta različitih ivrlo bitnih informacija na jednom mjestu koje uveliko prevazilaze temu samog rada.
Priručnik je nastao kao težnja autora da napiše knjigu koja će pomoći prvenstveno učenicima da savladaju nastavni plan i program a da i drugim korisnicima bude od velike pomoći pri upotrebi CNC glodalica.
Ovaj priručnik je namenjen učenicima četvrtog razreda za obrazovni profil tehničar za kompjutersko upravljanje CNC mašinama u cilju sticanja znanja, veština i navika neophodnih za obavljanje konkretnih zadataka u proizvodnji.
Priručnik je koncipiran tako, da su u prvom delu data teorijska objašnjenja i demonstracije neophodne za razumevanje projektovanja tehnoloških sistema pri obradi struganjem i programiranja CNC glodalica.
U drugom delu je data zbirka rešenih zadataka za CNC glodanje sa planovima rezanja, programskim listovima, operacijskim listovima, planovima stezanja, planovima alata, karakterističnim tačkama i hodogramima a u cilju lakšeg rešavanja konkretnih problema u praksi.
Primeri iz knjige su provereni na mašinama sa upravljačkim jedinicama SINUMERIC, HEIDENHAIN, FANUC, MAHO, …
Priručnik je nastao kao težnja autora da napiše knjigu koja će pomoći prvenstveno učenicima da savladaju nastavni plan i program a da i drugim korisnicima bude od velike pomoći pri upotrebi CNC glodalica.
Ovaj priručnik je namenjen učenicima trećeg razreda za obrazovni profil tehničar za kompjutersko upravljanje CNC mašinama u cilju sticanja znanja, veština i navika neophodnih za obavljanje konkretnih zadataka u proizvodnji.
Priručnik je koncipiran tako, da su u prvom delu data teorijska objašnjenja i demonstracije neophodne za razumevanje projektovanja tehnoloških sistema pri obradi struganjem i programiranja CNC glodalica.
U drugom delu je data zbirka rešenih zadataka za CNC struganje sa planovima rezanja, programskim listovima, operacijskim listovima, planovima stezanja, planovima alata, karakterističnim tačkama i hodogramima a u cilju lakšeg rešavanja konkretnih problema u praksi.
Primeri iz knjige su provereni na mašinama sa upravljačkim jedinicama SINUMERIC, HEIDENHAIN, FANUC, MAHO, …
Posle više objavljenih izdanja knjige „ZAVARIVANJE“, javila se neminovna potreba za revizijom i dopunom ove knjige. Razlog je, da su prva izdanja iz devedesetih, rađena u sklopu edicije „Uradi sam“ kako bi i amateri mogli da uz pomoć ovog „priručnika“ nauče da zavaruju. Tada su detaljnije bili izloženi samo postupci gasnog zavarivanja i rezanja i ručnog elektrolučnog zavarivanja obloženim elektrodama uz brojne praktične primere sa kojima se često susrećemo u praksi.
Ovo izdanje (sa preko 260 crteža i fotografija) je sada dopunjeno sa ostalim konvencionalnim postupcima zavarivanja – elektrolučno zavarivanje u zaštitnoj atmosferi inertnog gasa TIG i MIG, elektrolučno zavarivanje u zaštitnoj atmosferi aktivnog gasa MAG i elektrolučno zavarivanje pod zaštitom praška EPP.
Ako se već bavimo zavarivanjem, ili to želimo, neophodno je da bar enciklopedijski poznajemo ispitivanje, merenje i kontrolu zavarenih spojeva koje izvodimo, pa je to još jedan dodatni deo koji je ovde objašnjen. Prvenstveno se misli na metode ispitivanja sa i bez razaranja i moguće greške koje se ovim metodama mogu otkriti.
Kako je u međuvremenu došlo do promena brojnih standarda, iz ovih oblasti, svi su revidirani i usklađeni sa novim – važećim.
Ovako dopunjeno izdanje, uz brojne primere i sugestije, , prednosti i nedostatke, kako postupaka zavarivanja, tako i ispitivanja, sa i bez razaranja zavarenih spojeva, uz primenu adekvatnih mera zaštite pri radu, može biti dobra podloga svima koji žele da svoja znanja dopune i prošire iz ove obalsti.
Priručnik je namenjen novim korisnicima programa Solid Edge i prilagođen je verziji V20. Obrađeni su osnovni koncepti i najčešće korišćene komande neophodne početniku koji želi da dostigne srednji nivo znanja u radu s programom Solid Edge.
U tri osnovna dela priručnika, obrađena je izrada delova u modulu Solid Part, tehničke dokumentacije u modulu Drawing i sklopova u modulu Assembly. Ilustrovane su i osnovne funkcije koje Solid Edge svrstavaju u izuzetno moćne alatke za parametarsko modeliranje čvrstih tela. Na kraju je dato i kratko uputstvo za korišćenje programa.
Lekcije (vežbe) iz priručnika moraju se obrađivati redom. Nakon obrade svih lekcija (oko 30–40 sati rada) savladaćete:
• izradu modela relativno složenih delova i sklopova
• generisanje odgovarajućih detaljnih tehničkih crteža
• terminologiju koja se koristi u programu Solid Edge
• koncept projektovanja i metode ugrađene u Solid Edge
Rad s mnogim komandama opisan je korak po korak, a objašnjeno je i zašto se upotrebljava upravo ta komanda. Prikazan je odnos između izabranih elemenata i konstrukcija s jedne strane i opšte filozofije projektovanja s druge strane.
Ova sveska POZAR I NJIHOVA DEJSTVA je naredna - knjiga 1/5.. U njoj su osnove teorije požara i eksplozija ExS i dejstva na ljude i predmete. Ova vrsta eksplozija, sa brzinom fronta gorenja do oko 300 m/s se analizira uz plameno gorenje požara, koje napreduje brzinom koje retko kad premašuje 1 m/s, kako je to u referentnim terminološkim standardima i udžbenicima. Prikazane su metode utvrđivanja dinamike gorenja gorivih paketa - fotelja, sofa, kopir aparata... Pokazani su problemi produkcije dima, zadimljvanja, smanjenja vidljivosti. Dejstva požara su prikazana kroz analizu toksičnosti i iritantnih svojstava dima, dat je prikaz glavnih standardnih testova ponašanja materijala i konstrukcija na dejstvo požara i načet problem odimljavanja ispuštanjem dima.
Ovo knjiga je pisana sa težnjom da ne bude dosadna ni početnicima u struci (dakle ne osnovcima, već inženjerima i to onima koji žele da nađu bolja, racionalnija objašnjenja onoga što obično mogu da pročitaju, čuju, vide.
Veću prvom poglavlju autor vas navodi da “mislite ˝zdravo˝ i ˝sumnjate˝. U skoro svakoj svakoj oblasti znanja, a posebno u onima koje su u fazi ranog razvoja, se kriju greške ili izvesne slabosti u ˝temeljima˝. Setite se kroz šta je sve prošla medicina, hemija... Ne treba zaboraviti da su u vezi toplote sredinom XIX veka uveliko postojale parne mašine, parobrodi i lokomotive, dakle već visoka primena termodinamike, a bila je još u opticaju teorija o flogistonu i koješta drugo! To mora da nas drži budnim. Decenijama, pa i sad se uče i inženjeri na kursevima da je za požar potrebno da postoje u ˝trouglu˝ goriva materija, delovanje toplotnog izvora, a kiseonik je ˝svuda˝ - pa eto vatre, požara. Ako je normalno studirao, svaki inženjer je trebao da nauči da je to prevaziđeno, da ima sve više i više izuzetaka... pa to sve više zavarava nego što pomaže, pa ipak se s tim ˝znanjima˝ prolazi na ispitima svih nivoa!
U ovoj svesci je ono osnovno - elementi za razumevanje i primeni mera bezbednosti od požara i eksplozija ExS u planiranju i projektovanju. Da ipak ne bude nejasno čemu služi ta uvodna ˝priča˝ pred kraj se zašlo malo i u ispitivanje materijala i konstrukcija pa i projektovanje - podelu složenijih zgrada u požarne segmente i dalje u sektore.
Sledeća knjiga bi trebala da bude o merama bezbednosti od požara pri urbanističkom planiranju i arhitektonskom projektovanju; naredna o projektovanju instalacija i poslednja o bezbednosnim instalacijama.
Ovo je poslednja knjiga iz ove serije istog autora i izdavača o bezbednosti od požara predviđena za inženjere projektanata, izvođače i onih koji koriste instalacije za bezbednost od požara i eksplozija eksplozivnih smeša (ExS). Ona može biti korisna i za one specijaliste koji se bave izradom elaborata o bezbednosti od požara, projektovanjem, izvođenjem, remontom i sličnim složenijim poslovima i koji obavljaju neku vrstu nadzora nad izvođenjem i održavanjem ovih instalacija; njima je potrebno i više, a u knjizi ovakvog planiranog obima to nije moguće zadovoljavajuće obraditi, ali je dovoljno kao vodič za dalje izučavanje.
U ovoj knjizi, koja je kao i prethodne jedna vrsta priručnika i vodiča kroz ˝gradivo˝ za one koji su spremni da ulože malo truda u pažljivo čitanje kako bi kasnije izbegli greške u poslu, koje mogu biti vrlo ˝skupe˝. Ovde se ˝obrađuju˝ instalacije za bezbednost sledećih namena:
Uz većinu ovih instalacija koristi se prenosna oprema za dopunu ili kontrolu instalacija, pa će se reći nešto i o njoj - npr. za merenje koncentracije opasnih para koriste se i prenosni (ručni) uređaji, u gašenju požara takođe se koristi mobilna ili delimično mobilna oprema.
U ovoj svesci ima formula, delimičnih proračuna, ali nema kompletnih projektantskih predračuna i proračuna – dakle ovo nije udžbenik o projektovanju ovakvih instalacija.
Najveća slabost su nam instalacije za kontrolu kretanja dima i njima će se posvetiti najviše prostora. Kako bi se izbegle krupne greške (o nekima sam pisao, ali kao da to nije primljeno dobronamerno) i greši se i dalje i sve više.
Ovo je četvrta knjiga u seriji knjiga/sveski istog izdavača iz oblasti bezbednosti od požara (i eksplozija eksplozivnih smeša, ExS). O tehnologiji je bilo reči i u prethodnoj knjizi, samo koliko je najnužnije za urbaniste i arhitekte; ovde je dato ono osnovno za one inženjere koji se bave problemima bezbednosti od požara u nešto širem smislu – gde se proizvode, prerađuju, skladište požarno opasne materije, u većim količinama. Ova sveska bi trebala da bude korisna i onima koji se bave tehnologijom i osnovnim – električnim, termotehničkim i nekim drugim instalacijama koje se nazivaju i tehnološke (za ˝komandovanje˝ i monitoring, za vodu, paru, termoulje, za komprimovani vazduh, vakuum, razvod gorivih tečnosti, gasova i itd.) i onima koji se u fazi planiranja, projektovanja, izvođenja u korišćenja bave celim sistemom bezbednosti od požara i eksplozija ExS. Za tehnologe i inženjere mašinstva i elektrotehnike (kojima su ovo osnovne discipline) građa u ovoj svesci je samo podsetnik na mere bezbednosti od požara (i bar malo i eksplozija), dakle jedan uzak, specijalistički, ali multidisciplinarni pristup.
One koji projektuju bezbednosne instalacije (za detekciju opasnih para i gasova, automatsku detekciju požara, automatsko gašenje i nekoliko drugih) ne treba ni podsećati, jer znaju da bez ˝ulaženja˝ u tehnologiju i projekte osnovnih instalacija nema ni uspešnog projektovanja bezbednosnih instalacija.
Kao i prethodne i ova knjiga treba da omogući bolje razumevanje problema, objasni gde su moguće krupnije greške u koje početnik zapadne. Kako su uslovi često netipični nije ni za očekivati da se da neka mustra, šablon – ali daju se opštiji saveti koji bi mogli da budu od koristi da se o problemu ˝hladnije glave˝ razmišlja i ˮradi na tomeˮ.
Eksplozije i požari predstavljaju posebne događaje, koji često za posledicu imaju nanošenje gubitaka ljudskih života i neprocenjivih materijalnih šteta. U cilju smanjenja ovako izazvanih posledica na najmanje moguću meru, na nivou Evropske unije je usvojena grupa tkzv. ATEX Direktiva, čijom se primenom ostvaruju uslovi za bezbedan rad u eksplozivno ugroženim prostorima, uz efikasnu primenu metodologije upravljanja rizikom od mogućeg udesnog događaja.
Direktivom 94/9/EC – ATEX 95 definisani su osnovni zahtevi koji moraju da zadovolje uređaji u protiveksplozivnoj zaštiti, a ATEX 137 /1999/92// EC Direktivom minimalni zahtevi koji moraju da budu ispunjeni za bezbednost zaposlenih na mestima kod kojih postoji rizik od pojave eksplozivnih atmosfera. Oni moraju da budu definisani posebnim elaboratom o zonama opasnosti - Explosion Protection Document.
Ovaj projekat je obavezni deo tehničke dokumentacije za izgradnju i/ili rekonstrukciju objekta, jer propisuje uslove za ugradnju odgovarajuće opreme i instalacija u eksplozivno ugroženim sredinama, pri tom podrazumevajući prethodno projektovane sve potrebne mere u tehnološko – mašinskom, građevinskom i ostalim projektima. Time se obezbeđuju uslovi koji u propisanim procedurama tehničkog održavanja garantuju bezbednu eksploataciju objekta sa stanovišta primenjene protiveksplozivne zaštite. Procedura klasifikacije zona opasnosti i drugih tehničko-tehnoloških funkcionalnih zavisnosti za odvijanje proizvodnog procesa, ima veliki uticaj na projektovanje koncepcije zaštite određenog objekta.
Pri svemu tome je posebno značajno istaći važnost edukacije inženjerskog kadra u ovoj oblasti.
Ova knjiga predstavlja moj skromni doprinos za realizaciju pretpostavljenog cilja.
USPEŠNO DODATO U KORPU