Knjiga koja se stavlja na raspolaganje čitaocima obuhvata obimnu i složenu materiju koja se odnosi na projektovanje, eksploataciju i održavanje elektroenergetskih postrojenja visokog napona. Ona predstavlja drugo, znatno prošireno i osavremenjeno izdanje knjige Razvodna postrojenja istih autora, a materija u knjizi je podeljena u 20 poglavlja; struje kratkih spojeva, toplotni proračun, proračun sila koje deluju, sabirnice i neizolovani provodnici, izolatori, energetski kablovi, prekidači, rastavljači, rastavne sklopke, visokonaponski osigurači, uklopke i odvajači, merni transformatori, energetski transformatori, prigušnice, zaštita od prenapona, jednopolne šeme i dispozicije vazduhom izolovanih postrojenja, uzemljenje i uzemljivači, metalom oklopljena gasom SF6 izolovana postrojenja, pouzdanost elektroenergetskih postrojenja i relejna zaštita u postrojenjima.
Ovaj udžbenik je proizašao iz materijala za predavanja iz predmeta Osnovi elektrotehnike koja je autor držao na Elektrotehničkom fakultetu Univerziteta u Beogradu od školske 1987/88. godine do 2002/03. godine, kao i iz predmeta Osnovi elektrotehnike 1 i 2 i Praktikum iz Osnova elektrotehnike 1 i 2, proizašlih iz Osnova elektrotehnike, koje drži od školske 2003/04. godine. Te, nove, predmete je autor oformio saglasno aktuelnim potrebama nastave iz ove oblasti na Elektrotehničkom fakultetu u Beogradu. Predmeti su koncipirani tako da na savremen način obrađuju materiju koja je neophodan osnov za predmete elektrotehničkog sadržaja na starijim godinama na svim odsecima Fakulteta.
Predmet Osnovi elektrotehnike ima na Elektrotehničkom fakultetu u Beogradu tradiciju dugu pola veka. Prvobitni kurs predmeta je kreirao profesor Miodrag Ranojević. Revidiran i modernizovan kurs je na Elektrotehnički fakultet u Beogradu uveo akademik profesor dr Jovan Surutka, paralelno sa sličnim kursom koji je na Fakultet tehničkih nauka u Novom Sadu uveo akademik profesor dr Branko Popović.
Gradivo predmeta Osnova elektrotehnike 1 i 2, kao i odgovarajućih praktikuma, podeljeno je u četiri oblasti: elektrostatička polja, polja i kola stalnih struja, elektromagnetska polja (stalna magnetska polja i promenljiva elektromagnetska polja) i kola promenljivih struja. Shodno tome je i udžbenik „Osnovi elektrotehnike“ podeljen u četiri odgovarajuća poglavlja. U dosadašnjim izdanjima svako poglavlje objavljeno je u po jednom tomu, a u ovom izdanju sva poglavlja su u istoj knjizi.
Osim gradiva koje se predaje u okviru predmeta Osnovi elektrotehnike 1 i 2, ovaj udžbenik sadrži dodatni materijal koji je označen isprekidanim linijama na levoj i desnoj margini, a koji se može izostaviti pri čitanju bez gubitka kontinuiteta. Deo toga materijala se obrađuje u predmetima Praktikum iz Osnova elektrotehnike 1 i 2. Označeni materijal omogućava zainteresovanom čitaocu proširivanje znanja iz odgovarajućih oblasti.
Ovaj priručnik je namenjen projektantima, inženjerima, investitorima, izvođačima radova, kao i svima ostalima koji su na bilo koji način povezani sa elektroinstalacijama u građevinarstvu. U knjizi se nalaze opisi radova sa cenama izvođenja tih radova. Opisi su detaljni a dobijene cene su usklađene sa građevinskim normativima i cenama materijala na tržištu Srbije, a prikazane su u eurima
Priručnik sadrži 55 kategorija radova i obuhvaćena je jaka i slaba struja i kao takav predstavlja najobimniji priručnik ove vrste na našim prostorima.
Cene koje se nalaze u priručniku su projektantske cene. Da bi dobili izvođačke cene potrebno je cene iz priručnika umanjiti za 10 - 30 %, zavisno od pozicije, vaših uslova rada, kao i od svega što može uticati da cena bude niža ili viša.
Eksplozije i požari predstavljaju posebne događaje, koji često za posledicu imaju nanošenje gubitaka ljudskih života i neprocenjivih materijalnih šteta. U cilju smanjenja ovako izazvanih posledica na najmanje moguću meru, na nivou Evropske unije je usvojena grupa tkzv. ATEX Direktiva, čijom se primenom ostvaruju uslovi za bezbedan rad u eksplozivno ugroženim prostorima, uz efikasnu primenu metodologije upravljanja rizikom od mogućeg udesnog događaja.
Direktivom 94/9/EC – ATEX 95 definisani su osnovni zahtevi koji moraju da zadovolje uređaji u protiveksplozivnoj zaštiti, a ATEX 137 /1999/92// EC Direktivom minimalni zahtevi koji moraju da budu ispunjeni za bezbednost zaposlenih na mestima kod kojih postoji rizik od pojave eksplozivnih atmosfera. Oni moraju da budu definisani posebnim elaboratom o zonama opasnosti - Explosion Protection Document.
Ovaj projekat je obavezni deo tehničke dokumentacije za izgradnju i/ili rekonstrukciju objekta, jer propisuje uslove za ugradnju odgovarajuće opreme i instalacija u eksplozivno ugroženim sredinama, pri tom podrazumevajući prethodno projektovane sve potrebne mere u tehnološko – mašinskom, građevinskom i ostalim projektima. Time se obezbeđuju uslovi koji u propisanim procedurama tehničkog održavanja garantuju bezbednu eksploataciju objekta sa stanovišta primenjene protiveksplozivne zaštite. Procedura klasifikacije zona opasnosti i drugih tehničko-tehnoloških funkcionalnih zavisnosti za odvijanje proizvodnog procesa, ima veliki uticaj na projektovanje koncepcije zaštite određenog objekta.
Pri svemu tome je posebno značajno istaći važnost edukacije inženjerskog kadra u ovoj oblasti.
Ova knjiga predstavlja moj skromni doprinos za realizaciju pretpostavljenog cilja.
Ideja knjige je da se u njoj na malom prostoru, daju samo oni elementi koji se često javljaju pri izvođenju projekata elektroenergetskih objekata srednjeg i niskog napona (gasne elektrane snage 1 do 2MW, transformatorske stanice do 35kV snage do 10MVA, male hidroelektrane, solarne elektrane, vetroelektrane i slični objekti).
To je po iskustvu autora preko 90% potreba. Za onih 10% potreba koje se retko javljaju moraće da se koriste postojeći obimni priručnici (Kajzer, ABB, Končar, Siemens i slični).
Priručnik za postavljanje malih sistema za konverziju energije vetra je pisan da posluži potencijalnim korisnicima u postavljanju vetrogeneratora na osnovu saznanja o raspodeli pravca i brzine vetra u izabranom lokalitetu, odnosno, da kao vodič pomogne u postavljanju vetrogeneratora (kapaciteta do 100 kW) na najpovoljnijem mestu u lokalitetu na kome bi se obezbedila trajnija eksploatacija, lakše održavanje i nesmetani rad.
Svakom budućem korisniku ovakvih sistema je važno da se pre nabavke i postavljanja vetrogeneratora upozna sa režimom vetra u njegovom lokalitetu ne ulazeći podrobnije u metode meteoroloških analiza. Međutim, da bi protumačio i ispitao meteorološke tabele i grafikone dobijene od nadležne meteorološke službe korisnik, ipak, treba da poznaje osnovne statističke odnose. Imajući detaljnije podatke o vetru u lokalitetu, raspodelu čestine javljanja vetra po intervalima brzina i po pravcu, korisnik može da proceni količinu korisne energije u odnosu na uložena sredstva za kupovinu i troškove za postavljanje i održavanje sistema. Isto tako, na osnovu meteoroloških podataka o zaleđivanju, olujnom vetru, turbulenciji, rafalnosti (udarnosti) vetra i o drugim nepovoljnim meteorološkim uslovima u lokalitetu, korisnik može da proceni rizike oštećenja uređaja vetrogeneratora u toku eksploatacije.
U nedostatku sveobuhvatne i objedinjene literarture iz ove oblasti, a za potrebe stručnjaka iz prakse (tehnologa i konstruktora) i obrazovanja kadrova nudi im se knjiga sa puno iskustvenih podataka. Dugogodišnje stručno, naučno, praktično i akademsko iskustvo autora sažeto je u ovoj knjizi, koja će verujemo zaintersovanim čitaocima dati osnovne informacije o neophodnim karakteristikama procesa i postupaka lemljenjem,ali i informacije o praktičnoj primeni i izvođenju spajanja materijala tehnologijom lemljenja.
Knjiga pokriva kurs RELEJNA ZAŠTITA koji se drži na odsecima za elektroenergetiku Elektrotehničkih fakulteta u Beogradu, Nišu, Sarajevu i Banja Luci.
Namenjena je studentima kao udžbenik ali i inženjerima koji se u praksi bave zaštitom elektroenergetskih distributivnih i prenosnih mreža. Knjiga pokriva sve generacije releja, od elektromehaničkih od digitalnih i sve princite zaštita koje se koriste u praksi.
Eksplozije i požari se svakodnevno dešavaju. Povod da pristupi pisanju ove knjige jeste posledica autorovog rada u organima unutrašnjih poslova u ovoj oblasti na:
Višegodišnje radno iskustvo na ovom području i izvršene analize događaja pokazale su da je da je najčešći uzrok eksplozija i požara nedostatak pažnje i znanja čoveka. U knjizi, koja je pred čitaocem, autor je pokusao da na jedan savremen način pokaže uzroke eksplozija u industrijskim postrojenjima a na osnovu bogatog i sasvim posebnog iskustva i prirode posla koji je obavljao. U cilju doprinosa da u budućem vremenu ovakvih i sličnih događaja više ne bude, pripremljena je i ova knjiga kao autorov skroman doprinos.
Knjiga je namenjena ljudima koji žele da razumeju kako rade frekventni regulatori (AC inverter drives) i kako se koriste u industriji. Knjiga daje više o praktičnom dizajnu i primeni regulatora nego o matematičkim principima na kojima je zasnovan njihov rad.
Ključna načela elektronike za pobudu i pogon elektromotora su opisana i predstavljena veoma jednostavno pošto su osnova za rad elektromotora jednosmerne i naizmenične struje (DC, AC). Objašnjeni su delovi AC pobude uz teorijsku pozadinu kao i stavke praktičnog dizajna kao što su hlađenje i zaštita.
Važan deo knjige daje detalje karakteristika i funkcija koje se često nalaze u AC pogonima i daju se praktični saveti kako i gde iskoristiti ova znanja. Opisan je širok opseg primene pobuda, od pumpanja sveže vode do sistema za raspoređivanja prtljaga. Predstavljeni su praktični problemi upotrebe regulatora u industriji zajedno sa aplikacijama i opisima funkcija koje su se pokazale korisne i informativne.
Predstavljeni su standardi koji se koriste u zadnjih nekoliko godina a koji menjaju zahteve koji se odnose na korisnike i proizvođače pogona i elektromotora. Knjiga objašnjava njihovu važnost. Opisuju se i buduće tehnologije pogona uključujući i matrični inverter.
Matematika je zadržana na osnovnom minimumu. Pretpostavlja se da postoje osnovna znanja i razumevanja mehaničke i električne teorije dok bi bilo korisno osnovno znanje o monofaznim i trofaznim naizmeničnim sistemima.
Ko god koristi ili montira regulatore ili je samo zainteresovan kako rade elektronski proizvodi za pogon elektromotora i kako se upravlja u modernoj industriji smatraće knjigu fascinantnom i informativnom.
Svi u elektro-struci, a mnogi i van nje, misle da imaju jasan pojam o električnoj otpornosti. Čitajući ovu knjigu ubrzo ćete uvideti kako je vaše znanje skromno, pogotovu iz oblasti merenja otpornosti. Autor knjige, nije se zadovoljio kupovinom i primenom nekog skupog ommetra od renomiranog proizvođača. Interesovalo ga je, šta stoji iza takvih instrumenata: koje naučne metode, koja tehnička rešenja. Pogotovu ga je interesovala tačnost primenjenih metoda: koji su mogući izvori grešaka i koji su krajnji dometi nauke o merenju u ovoj oblasti. Iznešeni podaci će biti zapanjujući za mnoge čitaoce, manje upućene u metrologiju. Autor se nije zadovoljio analizom onoga što su stručnjaci u svetu postigli, već je godinama smišljao naučno dobro zasnovana tehnička rešenja instrumenata za precizno merenje otpornosti. Konstruisao je niz ommetara koji su po svojim metrološkim karakteristikama uporedivi sa instrumentima primenjenim u vrhunskim laboratorijama sveta. Sve je to radio iz skromnih sredstava, ukazujući na činjenicu da su najvredniji znanje i trud, a novac samo u meri u kojoj je potreban za realizaciju ideje. Sve svoje rezultate daje nam na uvid u okviru ove knjige, do nivoa električnih šema i njihovih detaljnih objašnjenja. Na nama je, da li ćemo se samo diviti tim rezultatima ili ćemo krenuti njegovim stopama, usavršavajući postojeće ili tražeći nove, još bolje metode merenja električne otpornosti.
Veliki uspeh prvog izdanja i interesovanje koje je ono pobudilo kod čitalaca ohrabrilo je autora da uloži dodatni trud i pripremi ovo drugo izdanje. Svako novo izdanje knjige bi trebalo da bude bolje od prethodnog. U ovom izdanju dopunjena su pojedina poglavlja, i neke teme bolje ili detaljnije obrađene. To se najviše odnosi na poglavlje 3 u kome se obrađuju povratne sprege. Posebna pažnja posvećena je dinamičkom ponašanju realnih OP u primenama kod pojačavača i integratora. Takođe nešto detaljnije su obrađeni i instrumentacioni pojačavači, itd. Drugi deo – zbirka šema je dopunjena sa novim šemama. Zbog svega toga, ovo drugo izdanje je po obimu veće od prvog izdanja.
Svakako iskorišćena je prilika da se isprave i sve do sada uočene greške.
Knjiga predstavlja nastavak spisateljskog rada autora u oblasti energetske elektronike. Ona prati put koji je trasiran knjigama Tranzistorski pretvarači i Prekidačka napajanja.
Na raspolaganju je bila obimna materija sakupljena, prvenstveno iz kataloških podataka proizvođača komponenata, sa interneta a ima i originalnih šema samog autora.
Knjiga počinje podsećanjem na elementarne stvari o pretvaračima. Posle toga materija se sužava na DC/DC pretvarače. Materija je podeljena u 10 tematskih celina, na sličan način kao što je to urađeno u dve prethodne knjige. Tako je dobijena knjiga sa preko 200 stranica i približno toliko električnih šema. Šeme su date bez tekstualnih objašnjenja. Za svaku šemu dat je izvor odakle je preuzeta tako da čitalac može da ga potraži i pronađe više detalja
U našoj zemlji, energetska elektronika ili njena uža oblast energetski pretvarači, izučava se na svim elektrotehničkim fakultetima, višim školama, a u poslednje vreme i srednjim elektrotehničkim školama. Međutim, naša literatura nije adekvatno pratila ovu oblast. Ova knjiga je nastala kao pokušaj da se ne preskoči čitava tehnološka generacija tiristorskih pretvarača i da na našem jeziku ostane pisani trag o njima.
Pri pisanju knjige namera je bila da se obuhvate sva najvažnija pitanja iz ove oblasti. Iako nije praćen fakultetski program predmeta energetske elektronike, pored inženjera, ona može korisno da posluži studentima koji izučavaju ovu materiju, ali i svima ostalima koji se praktično bave tiristorskim pretvaračima.
Obim knjige je oko 300 stranica sa skoro 350 slika, crteža, dijagrama, tabela, nebrojeno mnogo matematičkih formula itd.
Pretvarači sa tranzistorima kao prekidačkim elementima, detaljno su opisani u knjizi "Tranzistorski pretvarači". Izlaskom i "Tiristorskih pretvarača" zaokružuje se oblast pretvarača energetske elektronike. U tom smislu ove dve knjige treba posmatrati kao celinu.
Knjiga se sastoji od 10 poglavlja
Sa ovom knjigom, prate se aktuelna pitanja i upotpunjuje literatura iz oblasti Energetske elektronike na našem jeziku. Knjiga je obima oko 400 stranica sa oko 400 slika, desetine tabela i bezbroj matamatičkih izraza itd.
Pri pisanju ove knjige namera je bila da se obuhvate sva najvažnija pitanja iz oblasti tranzistorskih pretvarača raznih vrsta. Iako nije praćen fakultetski program predmeta energetske elektronike, knjiga može da posluži studentima elektrotehničkih fakulteta. Pored toga, ona sigurno može korisno da posluži inženjerima i tehničarima koji se bave konstruisanjem, servisiranjem i održavanjem raznih vrsta pretvarača.
Izložena materija podeljena je u pet poglavlja koja zasebno čine logične celine.
Tekst je napisan tako da se čitalac, od obilja materijala upozna samo sa najneophodnijim znanjima za njeno razumevanje i praktičnu primenu.
USPEŠNO DODATO U KORPU