Monitoring i dijagnostika visokonaponskih postrojenja predstavljaju važnu inženjersku disciplinu koja se izučava u sklopu reformisane nastave na master akademskim studijama Elektrotehničkog fakulteta Univerziteta u Beogradu.
Ovo delo odnosi se na monitoring i dijagnostiku metaloksidnih odvodnika prenapona (MOP) koji predstavljaju osnovne uređaje za zaštitu elektroenergetske opreme od prenapona atmosferskog i sklopnog porekla. Materija je izložena u tri poglavlja u kojima su dati prikaz konstruktivnih karakteristika, postupak izbora i primena metoda za procenu stanja MOP-a.
Osnovni cilj ove knjige je da čitaocima pruži celovit uvid u problematiku projektovanja sistema za dojavu požara, na način da izložena pravila i preporuke mogu da obezbede primenu usvojenih znanja u praksi.
Osim toga, da bi pravila za projektovanje o kojima je reč u ovoj knjizi bila bolje shvaćena, na početku je dato najosnovnije o dinamici požara, a takođe, za svaki tip detektora koji se obrađuje u knjizi date su najosnovnije informacije o načinu njegove realizacije, Autor smatra da je i jedno i drugo neophodno, jer bez obzira na činjenicu da za licencu iz ove oblasti mogu da polažu samo inženjeri koji su završili određene fakultete iz oblasti tehničko-tehnoloških nauka, na samo nekim od tih fakulteta postoje predmeti u okviru kojih su mogli da nešto čuju o tome. Takođe, u knjizi su našli mesto i delovi koji se odnose na pojedine oblasti čije poznavanje zahteva naš pravilnik za polaganje licence iz ove oblasti, bez pretenzija da ovo bude priručnik za polaganje, već zbog toga što mnoge od tih delova treba da sadrži projektna dokumentacija i da time olakša njenu izradu.
Autor je knjigu prezentovao kroz komparativnu analizu pet (po njegovom mišljenju) vodećih standarda u svetu: evropskog EN 54-14, nemačkog VDE 0833-2, britanskog BS 5839, ruskog НПБ 88 i američkog NFPA 72.
Uz knjigu se dobija
Arduino Uno pločica
U ovoj knjizi se razmatraju DC električni motori i njihova upotreba u projektima koji se zasnivaju na razvojnim pločama Arduino i Raspberry Pi Zero W. Knjiga sadrži mnogo testiranih i radnih projekata sa sledećim podnaslovima:
• Naslov projekta
• Opis projekta
• Blok dijagram
• Električna šema
• Sklop projekta
• Kompletan listing programa
• Detaljan opis programa
Projekti u ovoj knjizi obuhvataju standardne DC motore, koračne motore, servo motore i mobilne robote. Knjiga je namenjena studentima, hobistima i svima koji su zainteresovani za razvoj projekata zasnovanim na mikrokontroleru pomoću razvojne ploče Arduino ili Raspberry Pi Zero W.
Jedna od dobrih karakteristika ove knjige je što su u njoj dati kompletni projekti za daljinsku kontrolu mobilnog robota sa mobilnog telefona pomoću razvojnih ploča Arduino Uno i Raspberry Pi Zero W.
Ovi projekti su razvijeni pomoću Wi-Fi mreže i Bluetooth veze na mobilnom telefonu. Čitaoci će moći da pomeraju robot napred, nazad, levo ili desno slanjem jednostavnih komandi sa mobilnog telefona.
U knjizi su dati kompletni listinzi programa za sve projekte, kao i detaljni opisi programa. Čitaoci će moći da koriste projekte na način na koji su predstavljeni ili da ih menjaju u skladu sa svojim potrebama.
Teorija je kad se sve zna, a ništa ne funkcioniše.
Praksa je kad sve funkcioniše, a niko ne zna zašto.
(Ajnštajn)
Knjiga je namenjena upoznavanju čitalaca sa elementarnim pojmovima savremene elektronike. Pisana je tako da približno prati i srednjoškolski program, ali nije udžbenik. Pošto se ne radi o udžbeniku autor je imao slobodu da pojedinim temama pristupi na drugi način i da ih obradi prema svom osećaju za teoriju i praksu elektronike. Knjiga se sastoji od 11 teorijskih poglavlja, i dodataka.
U teorijakim poglavljima materija je podeljena po oblastima koje predstavljaju zaokružene logičke celine, počev od fizičkih osnova, do konkretnih primena pojedinih elektronskih komponenata. Prikazana je osnovna teorija poluprovodnika, P-N spoja i komponenata zasnovanih na njima kao što su: diode, (ispravljačke, Cenerove, Šotkojeve, varikap, …), tranzistori (bipolarni i sa efektom polja), tiristori, trijaci, dijaci, optoelektronske komponente, itd. Pored upoznavanja sa principima rada, prikazani su primeri njihove primene kao i osnovni elementi proračuna elektronskih kola sa njima. Posebno i detaljno su analilizirani pojačavači i oscilatori.
U dodatku je obrađena osnovna problematika praktične elektronike, počev od projektovanja štampanih kola, njihove amaterske izrade, bušenja i lemljenja.
Ova zbirka rešenih zadataka namenjena je prvenstveno studentima Elektrotehničkog fakulteta Univerziteta u Beogradu koji slušaju predmet Elementi elektronike. Knjiga je nastala kao rezultat višegodišnjeg angažovanja autora u izvođenju nastave iz ovog predmeta.
Zbirka zadataka je podeljena u devet poglavlja. U prvom poglavlju su sadržani zadaci u kojima se analiziraju diodna kola. Drugo i treće poglavlje posvećena su rešavanju zadataka sa bipolarnim tranzistorima i tranzistorima sa efektom polja. U ovim poglavljima najveći broj zadatak odnosi se na analizu jednostepenih tranzistorskih pojačavača. Četvrto poglavlje sadrži veći broj rešenih zadataka iz oblasti diferencijalnih pojačavača. U petom poglavlju obrađeni su zadaci sa idealnim i realnim operacionim pojačavačima, dok su u šestom poglavlju rešavani zadaci sa komparatorima koji su realizovani korišćenjem idealnog operacionog pojačavača.
Sedmo, osmo i deveto poglavlje sadrže veći broj zadataka iz digitalne elektronike. U sedmom poglavlju analizirana su logička kola sa bipolarnim i MOS tranzistorima. Osmo poglavlje posvećeno je rešavanju zadataka iz oblasti kombinacionih mreža. U poslednjem, devetom poglavlju rešavani su zadaci iz oblasti sekvencijalnih mreža, pri čemu se najveći broj zadataka u ovom poglavlju odnosi na analizu i sintezu brojača.
Sadržaj zbirke skoro u potpunosti pokriva materiju koja se kroz zadatke vežba u okviru predmeta Elementi elektronike. Na početku svakog poglavlja urađeno je nekoliko lakših uvodnih zadataka, nakon čega slede zadaci koji su se uglavnom pojavljivali na kolokvijumima ili završnim ispitima na predmetu Elementi elektronike.
Iz iskustva je poznato da se u tekstovima ove vrste pojavi određeni broj formalnih, a ponekad i suštinskih grešaka, i pored velike pažnje koja se poklanja da do toga ne dođe. Stoga će autori sa zahvalnošću primiti primedbe i sugestije čitalaca.
Ovaj udžbenik je proizišao iz materijala za predavanja iz predmeta Elementi elektronike koje autor od školske 2005/2006. godine drži na modulima Energetika. Signali i sistemi i Fizička elektronika na Elektrotehničkom fakultetu Univerziteta u Beogradu.
Udžbenik pokriva veći deo gradiva predmeta Elementi elektronike koji obuhvata osnove fizike poluprovodnika, diode, bipolarne tranzistore, tranzistore sa efektom polja i operacione pojačavače kao i primenu ovih elektronskih komponenti. Radi lakšeg praćenja i razumevanja izlagane materije u tekstu je dat veći broj jednostavnih primera.
Autor se nada da će ovaj udžbenik osim studentima neelektronskih odseka biće od koristi i onima koji studiraju elektroniku, da se upoznaju sa osnovama elektronike i osnovnim elektronskim komponentama kao što su diode, tranzistori i operacioni pojačavači, kao i inženjerima koji imaju potrebu da osveže svoje znanje i povremeno konsultuju udžbeničku literaturu.
Prvo izdanje ove knjige rasprodato je za nepunu godinu dana, što je potvrdilo mišljenje autora da je knjiga ovakvog sadržaja bila potrebna studentima neelektronskih odseka na Elektrotehničkom fakultetu Univerziteta u Beogradu koji slušaju predmet Elementi elektronike, ali i drugim studentima koji žele da se upoznaju sa osnovama elektronike i osnovnim elektronskim komponentama. S obzirom na kratko vreme koje je proteklo od prvog izdanja ovog udžbenika, nije bilo mogućnosti da se izvrše veće izmene ili dopune teksta, te su samo ispravljene do sada uočene greške.
Inženjeri, projektanti, graditelji, oni koji održavaju brojne i raznovrsne građevinske objekte i konstrukcije, pogotovu oni, koji projektuju i postavljaju gromobranske instalacije, najčešće su upoznati sa grmljavinskim elektricitetom i fizikom atmosferskih električnih pražnjenja. Međutim, manje su upoznati sa atmosferskim elektricitetom pri lepom vremenu i promenljivim vremenskim uslovima, o onom delu atmosferskog elektriciteta koji se odnosi na istraživanja jona u atmosferi, o jonizatorima atmosfere, provodljivosti jona, o kretanju jona u eletričnom polju i uopšte, o eletričnom polju atmosfere.
U knjizi su korišćeni radovi koji na pristupačniji i razumljiviji način opisuju električne pojave i procese u atmosferi. Prikazani su jednostavniji instrumenti i metodi merenja, višegodišnji podaci o prostornoj i vremenskoj raspodeli osnovnih električnih parametara, dnevni i godišnji hodovi, ekstremne vrednosti iznad kopna i vodenih površina i dr. Na ovaj način, inženjeri, praktičari, dobiće saznanja iz klasičnih radova o atmosferskom elektricitetu pri lepom vremenu, o gradijentu potencijala, električnom polju atmosfere, o električnim strujama u atmosferi i dr. Ali, isto tako, o grmljavinskom elektricitetu, o postanku i razvoju elektriciteta u grmljavinskom oblaku, o promenama električnog polja na rastojanju od grmljavinskog oblaka, o atmosfericima i merenju broja atmosferskih električnih pražnjenja prema zemlji u Srbiji.
Knjiga o atmosferskom elektricitetu je deo tehničke meteorologije čiji je osnovni zadatak da tehničkim granama nauke pruži iscrpnija razmatranja uzajamnih odnosa tehničkih problema i vremena i klime.
Knjiga će biti od koristi elektroprivredi kao i projektantskim ustanovima
Ova knjiga obrađuje elemente elektroenergetskih sistema i u celini pokriva istoimeni kurs koji se predaje studentima treće godine Energetskog odseka na ETFu u Beogradu.
U odnosu na prethodno izdanje iz 2009 godine, knjiga je kompletno uradjena u drugom fontu i ispravljeno na stotine gresaka koje su bile u prethodnoj knjizi.
Pored uloge udžbenika ona je veoma korisna inzinjerima energetike jer sadrzi oblasti koje je veoma teško naći u raspoloživoj literaturi na srpskom jeziku.
Knjiga je namenjena inženjerima elektrotehnike koji se bave razvodnim postrojenjima od najnižih srednjih napona (10kV) pa do postrojenja najviših napona (400 kV). Knjig ase koristi i kao udzbenik studentima elektrotehnike i kandidatima koji spremaju stučne ispiti.
U knjizi se posebno se daju principi za odabir opreme i osnovni proračuni struja kratkog spoja.
Osnove za projektovanje su sadržane u materiji, pa mogu poslužiti svima koji se bave ovom oblasti projektovanja visokonaponskih razvodnih postrojenja.
Za praktičan rad neophodno je imati i odgovarajuće propise standarde, preporuke i priručnike. Kao koristan dodatak ovoj knjizi može se korisitti PRIRUČNIK ZA SN I NN POSTROJENJA -licenca 350 a koji se moze naci na ovom sajtu u prodaji). Ovim pristupom postignuto je da obim knjige bude relativno mali.
Zahvaljujući veoma brzom razvoju informaciono-komunikacionih tehnologija (ICT) i računarske tehnike, digitalni uređaji su ušli u najširu upotrebu u svim ljudskim dijelatnostima. Mnogi elektronski sistemi su potpuno ili pretežno digitalizovani. Digitalni sistemi nisu samo računari, već su sastavni dijelovi kućnih aparata (bijela tehnika, audiovizuelna tehnika), automobila, satova, mobilnih telefona, sistema za upravljanje industrijskim sistemima i sl.
Elementi digitalne elektronike izučavaju se već na prvim godinama studija elektrotehničkih fakulteta. Napisani su, i na srpskom jeziku, različiti udžbenici prilagođeni različitim nivoima znanja studenata. Jedan od najboljih, namijenjen studentima viših godina studija, svakako jeste Impulsna i digitalna elektronika autora Dejan B. Živković i Miodrag V. Popović, koju sam godinama preporučivao svojim studentima za oblast digitalne elektronike. Budući da ove knjige, već nekoliko godina, nema na tržištu, odlučio sam da napišem Digitalnu elektroniku namjenjenu studentima koji su izučavali oblasti impulsne elektronike.
Knjiga je nastala kao rezultat mojih dugogodišnjih predavanja na Elektrotehničkim fakultetima u Banjaluci i Istočnom Sarajevu, u nastavi predmeta Digitalna elektronika. Izbor i redoslijed materije prvenstveno je prilagođen savladavanju programa tog predmeta. Vjerujem da će biti od koristi i studentima drugih elektrotehničkih fakulteta. U tekstu su ugrađeni brojni riješeni primjeri koji bi trebalo da olakšaju razumijevanje gradiva. Na kraju svakog poglavlja nalazi se veći broj zadataka za vježbu koji će studentima pomoći da provjere dostignuti nivo znanja. Nadam se da će knjiga da bude od koristi i stručnjacima koji se bave projektovanjem digitalnih sistema.
Knjiga je podijeljena u osam poglavlja. Uvod u digitalnu elektroniku prvo je poglavlje i obuhvata osnovna pitanja iz oblasti: prekidačkih funkcija, Bulove algebre, logičkih kola, analize i sinteze kombinacionih i sekvencijalnih mreža, digitalnih integrisanih kola i njihovih familija i metodologije projektovanja tih kola. Pretpostavljeno je da student koji počinje da sluša predmet Digitalna elektronika posjeduje znanja iz ovog uvoda tako da ga treba shvatiti kao podsjetnik i obnavljanje one materije bez koje se ne može uspješno pratiti gradivo Digitalne elektronike. Naslovi ovog poglavlja označeni su sa 0 na početku numeracionog koda.
Poglavlje označeno sa 1 pokriva oblast Standardnih kombinacionih modula kao što su: dekoderi, koderi, multipleksori, demultipleksori, konvertori kodova i pomjerači. Osim metoda analize i sinteze opisane su njihove standardne primjene kao i načini projektovanja mreža kombinacionih modula.
U poglavlju Bistabilna kola opisani su asinhroni i sinhroni lečevi te MS (Master-Slave) i ivični flipflopovi. Analizirane su karakteristike RS, JK, T i D bistabilnih kola preko njihovih funkcionalnih i ekesitacionih tabela te dijagrama stanja.
Registri i brojači opisani su u poglavlju Standardni sekvencijalni moduli. Objašnjene su tehnike sinteze ovih modula i načini projektovanja njihovih mreža. Opisane su i neke od karakterističnih primjena pomjeračkih registara kao što su: paralelno-serijska i serijsko-paralelna konverzija podataka, generatori sekvence, generatori pseudoslučajnih impulsa i sl. Dati su postupci projektovanja različitih vrsta brojača. Opisan je postupak logičkog proračuna brojača proizvoljnog modula. Analizirane su mogućnosti pojave smetnji pri dekodovanju stanja asinhronih i sinhronih brojača.
Najobimnije je poglavlje Programabilni logički moduli koje se sastoji od dva dijela: samoočitljive memorije—ROM i programabilne logičke komponente PLD. Opisane su njihove tehnologije programiranja. Osim jednodimenzionalnog, objašnjeno je dvodimenzionalno adresovanje ROM. Pokazano je kako se projektuju ROM mreže. PLD su podjeljene na: jednostavne (SPLD), složene (CPLD) i programabilne gejtovske mreže (PGA). Analizirane su njihove strukture i načini programiranja. Opisani su i postupci njihovog, računarski potpomognutog, projektovanja. U okviru tog dijela su i osnovni elementi VHDL jezika za opis hardvera digitalnih sistema.
Poglavlje pod nazivom Poluprovodničke memorije sadrži statičke i dinamičke RAM. Opisane su osnovne memorijske ćelije i organizacija memorijskih blokova. Objašnjen je postupak dvodimenzionalnog adresovanja. Pokazano je kako se projektuju RAM mreže.
U poglavlju Aritmetička kola opisani su: komparatori, sabirači, oduzimači, množači i djelitelji. Dati su postupci obavljanja aritmetičkih operacija i projektovanja odgovarajućih digitalnih mreža. Poglavlje se završava aritmetičko-logičkom jedinicom.
Postupci i odgovarajuća digitalna kola konverzije digitalnog u analogni i analognog u digitalni signal opisani su u poglavlju DA i AD konverzija. Analizirani su unipolarni i bipolarni DA konvertori sa: otpornim i kapacitivnim mrežama, sa naponskim i strujnim referencama. Dati su postupci projektovanja i uporedne karakteristike digitalno-analognih konvertora koji se danas proizvode kao integrisane komponente. U drugom dijelu ovog poglavlja opisani su sljedeći tipovi analogno-digitalnih konvertora: sa paralelnim komparatorima (direktni), prateći, integratorski, sa sukcesivnim aproksimacijama i sigma-delta konvertori.
Knjiga "Višemotorni električni pogoni" formirana je tako da može da bude dobra polazna osnova za izučavanje višemotornih električnih pogona na svim nivoima akademskih studija, a da se konačan obim i sadržaj stečenog znanja formira individualno, kroz izradu nekog od završih radova.
Projektovanje pomoću računara u elektroenergetici predstavlja važnu inženjersku disciplinu. Primena računara obrađuje se kroz aspekte proračuna, izrade tehničke dokumentacije i upravljanja projektima.Ova knjiga odnosi se na primenu postojećih i samostalno razvijenih programskih alata u rešavanju niza problema iz oblasti projektovanja energetskih objekata i sistema. Materija je izložena u četiri poglavlja: modelovanje i simulacije pomoću računara, primena programskih alata u elektroenergetskim proračunima, primena programskih alata u izradi grafičke dokumentacije iprimena programskih alata u upravljanju projektima u elektroenergetici.
Ova sveska POZAR I NJIHOVA DEJSTVA je naredna - knjiga 1/5.. U njoj su osnove teorije požara i eksplozija ExS i dejstva na ljude i predmete. Ova vrsta eksplozija, sa brzinom fronta gorenja do oko 300 m/s se analizira uz plameno gorenje požara, koje napreduje brzinom koje retko kad premašuje 1 m/s, kako je to u referentnim terminološkim standardima i udžbenicima. Prikazane su metode utvrđivanja dinamike gorenja gorivih paketa - fotelja, sofa, kopir aparata... Pokazani su problemi produkcije dima, zadimljvanja, smanjenja vidljivosti. Dejstva požara su prikazana kroz analizu toksičnosti i iritantnih svojstava dima, dat je prikaz glavnih standardnih testova ponašanja materijala i konstrukcija na dejstvo požara i načet problem odimljavanja ispuštanjem dima.
Ovo knjiga je pisana sa težnjom da ne bude dosadna ni početnicima u struci (dakle ne osnovcima, već inženjerima i to onima koji žele da nađu bolja, racionalnija objašnjenja onoga što obično mogu da pročitaju, čuju, vide.
Veću prvom poglavlju autor vas navodi da “mislite ˝zdravo˝ i ˝sumnjate˝. U skoro svakoj svakoj oblasti znanja, a posebno u onima koje su u fazi ranog razvoja, se kriju greške ili izvesne slabosti u ˝temeljima˝. Setite se kroz šta je sve prošla medicina, hemija... Ne treba zaboraviti da su u vezi toplote sredinom XIX veka uveliko postojale parne mašine, parobrodi i lokomotive, dakle već visoka primena termodinamike, a bila je još u opticaju teorija o flogistonu i koješta drugo! To mora da nas drži budnim. Decenijama, pa i sad se uče i inženjeri na kursevima da je za požar potrebno da postoje u ˝trouglu˝ goriva materija, delovanje toplotnog izvora, a kiseonik je ˝svuda˝ - pa eto vatre, požara. Ako je normalno studirao, svaki inženjer je trebao da nauči da je to prevaziđeno, da ima sve više i više izuzetaka... pa to sve više zavarava nego što pomaže, pa ipak se s tim ˝znanjima˝ prolazi na ispitima svih nivoa!
U ovoj svesci je ono osnovno - elementi za razumevanje i primeni mera bezbednosti od požara i eksplozija ExS u planiranju i projektovanju. Da ipak ne bude nejasno čemu služi ta uvodna ˝priča˝ pred kraj se zašlo malo i u ispitivanje materijala i konstrukcija pa i projektovanje - podelu složenijih zgrada u požarne segmente i dalje u sektore.
Sledeća knjiga bi trebala da bude o merama bezbednosti od požara pri urbanističkom planiranju i arhitektonskom projektovanju; naredna o projektovanju instalacija i poslednja o bezbednosnim instalacijama.
Ovo je poslednja knjiga iz ove serije istog autora i izdavača o bezbednosti od požara predviđena za inženjere projektanata, izvođače i onih koji koriste instalacije za bezbednost od požara i eksplozija eksplozivnih smeša (ExS). Ona može biti korisna i za one specijaliste koji se bave izradom elaborata o bezbednosti od požara, projektovanjem, izvođenjem, remontom i sličnim složenijim poslovima i koji obavljaju neku vrstu nadzora nad izvođenjem i održavanjem ovih instalacija; njima je potrebno i više, a u knjizi ovakvog planiranog obima to nije moguće zadovoljavajuće obraditi, ali je dovoljno kao vodič za dalje izučavanje.
U ovoj knjizi, koja je kao i prethodne jedna vrsta priručnika i vodiča kroz ˝gradivo˝ za one koji su spremni da ulože malo truda u pažljivo čitanje kako bi kasnije izbegli greške u poslu, koje mogu biti vrlo ˝skupe˝. Ovde se ˝obrađuju˝ instalacije za bezbednost sledećih namena:
Uz većinu ovih instalacija koristi se prenosna oprema za dopunu ili kontrolu instalacija, pa će se reći nešto i o njoj - npr. za merenje koncentracije opasnih para koriste se i prenosni (ručni) uređaji, u gašenju požara takođe se koristi mobilna ili delimično mobilna oprema.
U ovoj svesci ima formula, delimičnih proračuna, ali nema kompletnih projektantskih predračuna i proračuna – dakle ovo nije udžbenik o projektovanju ovakvih instalacija.
Najveća slabost su nam instalacije za kontrolu kretanja dima i njima će se posvetiti najviše prostora. Kako bi se izbegle krupne greške (o nekima sam pisao, ali kao da to nije primljeno dobronamerno) i greši se i dalje i sve više.
Ovo je četvrta knjiga u seriji knjiga/sveski istog izdavača iz oblasti bezbednosti od požara (i eksplozija eksplozivnih smeša, ExS). O tehnologiji je bilo reči i u prethodnoj knjizi, samo koliko je najnužnije za urbaniste i arhitekte; ovde je dato ono osnovno za one inženjere koji se bave problemima bezbednosti od požara u nešto širem smislu – gde se proizvode, prerađuju, skladište požarno opasne materije, u većim količinama. Ova sveska bi trebala da bude korisna i onima koji se bave tehnologijom i osnovnim – električnim, termotehničkim i nekim drugim instalacijama koje se nazivaju i tehnološke (za ˝komandovanje˝ i monitoring, za vodu, paru, termoulje, za komprimovani vazduh, vakuum, razvod gorivih tečnosti, gasova i itd.) i onima koji se u fazi planiranja, projektovanja, izvođenja u korišćenja bave celim sistemom bezbednosti od požara i eksplozija ExS. Za tehnologe i inženjere mašinstva i elektrotehnike (kojima su ovo osnovne discipline) građa u ovoj svesci je samo podsetnik na mere bezbednosti od požara (i bar malo i eksplozija), dakle jedan uzak, specijalistički, ali multidisciplinarni pristup.
One koji projektuju bezbednosne instalacije (za detekciju opasnih para i gasova, automatsku detekciju požara, automatsko gašenje i nekoliko drugih) ne treba ni podsećati, jer znaju da bez ˝ulaženja˝ u tehnologiju i projekte osnovnih instalacija nema ni uspešnog projektovanja bezbednosnih instalacija.
Kao i prethodne i ova knjiga treba da omogući bolje razumevanje problema, objasni gde su moguće krupnije greške u koje početnik zapadne. Kako su uslovi često netipični nije ni za očekivati da se da neka mustra, šablon – ali daju se opštiji saveti koji bi mogli da budu od koristi da se o problemu ˝hladnije glave˝ razmišlja i ˮradi na tomeˮ.
U ovoj knjizi sadržana je problematika distribuirane proizvidnje električne nergije unutar distributivnih mreža, ali i ostali aktuelni problemi planiranja i eksploatacije distributivnih i industrijskih mreža.Ona pokriva materiju koja se izučava planom i programom istoimenog predmeta na elektrotehničkim fakultetima, a svojim sadržajem obuhvata: opšta razmatranja o distributivnim sistemima, karakteristike potrošnje električne energije,princip rešenja mreža naponskih nivoa, prognoza potrošnje električne energije i snage, padovi napona i gubici snage u vodovima mreže, proračun tokova snaga i naponskih prilika u distributivnim mrežama, rekonfiguracija distributivnih mreža, gubici električne energije, kratki spojevi, pouzdanost i sigurnost mreže, tehničko ekonomski aspekti elektroenergetskih mreža, termički aspekti opterećivanja elemenata mreže, kvalitet električne energije, kompenzacija reaktivne snage, regulacija napona u distributivnim mrežama, relejna zaštita i lokalna automatika, distribuirana proizvodnja električne energije.
Ovo je knjiga namenjena studentima elektrotehnike. Osim analize osnovnih sklopova, u knjizi ima više konkretnih praktičnih rešenja.Knjiga je podeljena u dvanaest glava: uvod, diode i tranzistori, regenerativni prekidači, AC/DC pretvarači-ispravljači, PWM DC/DC pretvarači, upravljački sklopovi, samooscilirajući pretvarači, bezinduktivni impulsni DC/DC pretvarači, DC/AC pretvarači-inventori, rezonantni pretvarači, linearni DC/DC pretvarači i stabilizatori i na kraju naizmenični pretvarači.Knjiga sadrži i dva dodatka: Generatori impulsa sa CMOS tranzistorima i tajmeri.
Ovaj udžbenik je prilagođen studentima Elektrotehničkog fakulteta i pored gradiva koje se predaje u okviru predmeta, sadrži i materijal potreban za proširivanje znanja i primenu električnih mašina.Knjiga sadrži osnovna znanja o električnim mašinama počev od osnovne uloge i funkcije mašina, pa sve do određivanja matematičkog modela, zamenskih šema i mehaničkih karakteristika. Knjiga se bavi i elementima konstrukcije mašina, problemima zagrevanja i odovođenja toplote kao i specifičnim nesavršenostima magnetskog kola i namotaja.
USPEŠNO DODATO U KORPU