Savladavanje veština programiranja je jedan od najvažnijih ciljeva u planovima i programima studijskih programa iz oblasti elektrotehnike i računarstva i softverskog inženjerstva, kao i drugih grana inženjerstva. Programerske veštine se uče kroz ovladavanje sintakse određenog programskog jezika, ali pre svega kroz samostalan rad na problemima iz prakse.
Jedan od najvažnijih programskih jezika koji se izučava na studijskim programima iz oblasti elektrotehnike i računarstva i softverskog inženjerstva je svakako programski jezik C. Programski jezik C je nastao 1972. u Belovim laboratorijama u Sjedinjenim Američkim Državama od strane grupe računarskih entuzijasta na čelu sa Denisom Ričijem za potrebe pisanja jezgra i sistemskih alata operativnog sistema Unix. Zbog svojih karakteristika je doživeo ogromnu popularnost tokom osamdesetih godina dvadesetog veka, da bi i danas prema relevantnim indeksima popularnosti programskih jezika, kao što je TIOBE indeks, bio rangiran u samom vrhu najviše korišćenih programskih jezika. Programski jezik C je danas dominantno jezik sistemskog programiranja, ali isto tako i osnova za učenje mnogih drugih programskih jezika na koje je uticao. Stoga se veoma često uči na uvodnim kursevima programiranja.
Na Elektrotehničkom fakultetu Univerziteta u Beogradu se programski jezik C izučava dugi niz godina na različitim godinama i nivoima studija kroz kurseve kao što su bili: Razvoj mikroprocesorskog softvera, Programski jezici i metode programiranje, Programski jezici. Od promena u studijskim programima koje su izvedene 2003. godine, izučava se u okviru kurseva Programiranje 2 i Praktikum iz programiranja 2 na studijskim programima Elektrotehnika i računarstvo (ER) i Softversko inženjerstvo (SI). Programiranje 2 je obavezan predmet na studijskim programima Elektrotehnika i računarstvo i Softversko inženjerstvo, dok je Praktikum iz programiranja 2 obavezan predmet na studijskom programu Softversko inženjerstvo, a izborni na studijskom programu Elektrotehnika i računarstvo.
Zbirka rešenih ispitnih zadataka iz Programiranja 2 je pre svega namenjena studentima prve godine Elektrotehničkog fakulteta Univerziteta u Beogradu, ali svakako može biti korisna i studentima drugih tehničkih fakulteta, kao i širem krugu čitalaca. Nastala je iz potrebe da se obogati ponuda nastavne literature iz oblasti programskog jezika C kroz prikaz rešenja zadataka sa većeg broja kolokvijuma i ispita. Direktno se naslanja na već postojeći udžbenik „Programski jezik C sa rešenim zadacima” i zbirku zadataka „Rešeni zadaci iz programskog jezika C” autora Lasla Krausa koje se već duži niz godina uspešno koriste na predmetu.
Knjiga Električne mašine 2 nastala je na osnovu predavanja koja sam tokom prethodnih deset godina izvodio na Elektrotehničkim fakultetima Univerziteta u Banjoj Luci i Univerziteta u Istočnom Sarajevu. U knjizi su obrađene klasične obrtne mašine za naizmjeničnu struju, sinhrone i asinhrone mašine, u skladu sa odgovarajućim nastavnim programima ta dva fakulteta.
Udžbenik je organizovan u tri cjeline: Uvod u obrtne mašine za naizmjeničnu struju, Sinhrone mašine i Asinhrone mašine. Koncipiran je prvenstveno kao osnovni materijal za studente koji se po prvi put sreću sa problematikom sinhronih i asinhronih mašina, ali, osim kao osnovni udžbenik, može da posluži i za sticanje dubljih znanja iz oblasti razvoja i primjene dinamičkih modela sinhronih i asinhronih mašina. Gradivo u ovom udžbeniku se nadovezuje na gradivo iz udžbenika Električne mašine 1 istog autora. Za praćenje izlaganja potrebno je poznavanje osnovnih fizičkih zakona koji opisuju rad električnih mašina, principa rada mašina jednosmjerne struje i energetskih transformatora, te razumijevanje opšteg procesa elektromehaničkog pretvaranja energije.
Besplatna Nano pločica uz knjigu!
Sedam poglavlja u ovoj knjizi služe kao prvi korak za početnike i ljubitelje mikrokontrolera koji žele da steknu prednost u Arduino programiranju. U prvom poglavlju su predstavljeni Arduino platforma, ekosistem i postojeće varijante Arduino Nano ploča. Takođe ćete naučiti kako da instalirate različite alatke potrebne za početak Arduino programiranja. Drugo poglavlje počinje izradom elektronskih kola i programiranjem na vašem Arduinu. U trećem poglavlju istražujemo različite magistrale (buses) i analogne ulaze. U četvrtom poglavlju upoznaćete koncept modulisanja širine impulsa (PWM - Pulse width modulation) i rad u jednopolarnim koračnim motorima.
U petom poglavlju sigurno ćete naučiti kreiranje lepe i osnovne ali korisne animacije pomoću eksternog ekrana. Šesto poglavlje upoznaje čitaoce sa konceptom I/O uređaja, kao što su senzori i piezo zujalica i istražuje njihove metode povezivanja i programiranja pomoću Arduino Nano-a. U poslednjem po*glavlju istražujemo još jednog člana Arduino Nano porodice Arduino Nano 33 IoT i njegove veoma zanimljive mogućnosti. Ovo poglavlje koristi i produbljuje mnoge koncepte naučene iz prethodnih poglavlja za kreiranje zanimljivih aplikacija za ogroman svet Interneta Stvari.
U celoj knjizi sledimo „korak po korak“ pristup za objašnjavanje koncepata i funkcionisanje „stvari“. Svaki koncept je uvek praćen dijagramom kola od tačke do tačke i primerima koda. Slede detaljna objašnjenja sintakse i logike koje se koriste. Pažljivo prateći koncepte, naučićete izradu kola, Arduino programiranje, radne primere koda i predstavljanje dijagrama kola. Knjiga takođe ima mnogo referenci za spoljne resurse gde god je to potrebno.
Arhivska datoteka (.zip), koja sadrži primere softvera i dijagrame kola u Fritzing stilu razmotrene u knjizi, može se besplatno preuzeti sa stranice proizvoda i resursa knjige na sajtu www.elektor.com (potražite naslov knjige i autora).
Problemi (elektronička) sigurnosti u današnje vrijeme su rijetko adekvatno riješeni ili barem precizno analizirani. Elektronička sigurnost je samo jedna karika u lancu sigurnosti cijelog sustava. Obično joj se pristupa na nivou mrežne ili softverske sigurnosti, dok se ostali bitni aspekti najčešće zanemaruju. Naravno, svaki lanac je jak koliko i njegova najslabija karika.
Tema ove knjige je sigurnost elektroničkog hardvera, s naglaskom na probleme koje možete riješiti sa skromnim DIY financijama. Ona se bavi uglavnom sigurnim komunikacijama i sustavima šifriranja, s primjenom u različitim (hipotetskim i stvarnim) špijunskim scenarijima. Brzo ćete shvatiti da ne možete jednostavno kupiti pouzdan i povjerljiv kripto-uređaj kao standardni „off-the-shelf“ proizvod. To vrijedi podjednako za pojedince, korporacije i države.
Ako želite razviti vašu svijest o elektroničkoj sigurnosti u svijetu (već odavno) prekrivenom mrežama mikrofona i kamera, ovo je knjiga za vas. Nadalje, ako želite napraviti nešto po DIY principu, projektiranjem svojih uređaja ili daljnjim razvojem mojih (opisanih u knjizi), molim vas nastavite čitati. Neki uređaji su već objavljeni kao projekti u časopisu Elektor. Neki su još na nivou eksperimentalne pločice ili samo ideje koje tek treba razraditi.
Kompleksnost je glavni neprijatelj sigurnosti, dakle pokušat ćemo zadržati se na jednostavnim uređajima i sustavima. Svako poglavlje će analizirati stvarne špijunske afere ili barem hipotetske scenarije koji će (nadam se) potaknuti vašu maštu i vlastitu kreativnost. Konačni cilj je stvoriti cjelovitu svijest o stvarnim sigurnosnim problemima (odnosno razviti način razmišljanja na nivou dobrog špijuna), što je neophodno da bi se na vrijeme predvidjele moguće prijetnje, da bi tek onda bilo moguće projektirati stvarno sigurni sustav.
Ne zamarajte se s čitanjem ako:
-mislite da ste vi i vaše tajne 100% sigurni
-mislite da netko drugi može brinuti o vašoj sigurnosti
-mislite da teorije zavjere postoje samo u teoriji–Telefunkenovo remek-djelo“FS-5000 Harpoon” je bilo zasnovano na jednoj od njih!
Kako organizacije prelaze od monolitnih aplikacija na manje, samostalne mikroservise, distribuirani sistemi postaju finije granulirani. Ali razvijanje tih novih sistema unosi gomilu novih problema. Ovo prošireno drugo izdanje zauzima holistički pogled na teme koje morate da razmatrate prilikom građenja, upravljanja i skaliranja mikroservisnih arhitektura.
Koristeći jasne primere i praktične savete, autor Sam Newman daje svima, od arhitekata i programera do testera i IT operatera čvrstu osnovu u konceptima. Zaronićete u najnovija rešenja za modelovanje, integrisanje, testiranje, raspoređivanje i nadgledanje svojih vlastitih autonomnih servisa. Slučajevi iz realnog sveta otkrivaju kako organizacije danas uspevaju da najbolje iskoriste ove arhitekture.
Tehnologija mikroservisa se neprekidno razvija. Ova knjiga vam daje najnovije informacije
Treće obnovljeno izdanje knjige LIMARSKI RADOVI, kao što sam naslov govori, odnosi se na limarske radove u oblasti industrije, građevinarstva, zanata i samostalne delatnosti. Da bi tematika predstavljala zaokruženu celinu prikazani su osnovni materijali za limarske radove, alati i mašine, kao i tehnologija projektovanja, krojenja i montaže pojedinih složenih elemenata. Najviše pažnje posvećeno je konstrukcijama i predmetima od lima i to njihovom projektovanju preko izrade razvijenih mreža omotača, sa presecima i bez njih. U knjizi su navedena pojedina geometrijska tela i konstruktivni postupak, takođe je pokazano kako se izvodi i neka posebna planimetrijska konstrukcija neophodna za realizaciju osnovnog postupka (npr. konstrukcija petougla, ovala, itd.).
Pokrivanje krovova limom i opšivanja građevinskih elemenata sa ciljem zaštite od atmosferskih uticaja poglavlje je koje je namenjeno i profesionalnim izvođačima i amaterima.
Zavarivanje, lemljenje, lepljenje, zakivanje i pertlovanje, tehnološki postupci povezivanja elemenata od lima obrađeni su u obimu koji je potreban i dovoljan za eventualne limarske radove po sistemu “uradi sam”.
Stoga, toplo preporučujemo ovu knjigu kako građevincima, zanatlijama tako i mašincima koji se bave instalacijama klima sistema i industrijskih postrojenja.
Ovaj udžbenik obrađuje četvrti deo gradiva, kola promenljivih struja i obuhvata: prostoperiodične veličine, poređenje prostoperiodičnih veličina, srednja i efektivna vrednost, elementi kola u periodičnom režimu, analiza kola u prostoperiodičnom režimu, fazori, kompleksni račun,transfiguracije mreža pasivnih elemenata, snage u prostoperiodičnom režimu, rešavanje složenih kola u kompleksnom domenu, teoreme kola u prostoperiodičnom režimu, kola sa spregnutim kalemovima, trofazna kola, obrtno magnetsko polje, frekvencijske karakteristike i prelazni režimi.
Gradivo predmeta Osnova elektrotehnike I i II, kao i odgovarajućih praktikuma, podeljeno je u četiri oblasti: elektrostatička polja, polja i kola stalnih struja, magnetska polja i promenljiveelektrične struje. Shodno tome, gradivo je podeljeno u četiri odgovarajuća udžbenika.Ovaj udžbenik obrađuje treći deo gradiva, elektromagnetizam i obuhvata: uvod u elektromagnetizam, stalno magnetsko polje u vakuumu, magnetno polje u prisustvu materijala, jednačine stalnih elektromagnetskih polja, primenljivo električno i magnetsko polje, energija magnetskog polja i rad magnetskih sila, Maksvelove jednačine i kretanje naelektrisanih čestica u magnetskom i električnom polju.
Ovaj udžbenik je proizašao iz materijala za predavanja iz predmeta Osnovi elektrotehnnke koja je autor držao na Elektrotehničkom fakultetu Univerziteta u Beogradu od školske 1987/88. godine do 2002/03. godine, kao i iz predmeta Osnovi elektrotehnike 1 i 2 i Praktikum iz Osnova elektrotehnike 1 i 2. proizašlih iz Osnova elektrotehnike, koje drži od školske 2003/04. godine. Te, nove, predmete je autor oformio saglasno aktuelnim potrebama nastave iz ove oblasti na Elektrotehničkom fakultetu u Beogradu. Predmeti su koncipirani tako da na savremen način obrađuju materiju koja je neophodan osnov za predmete elektrotehničkog sadržaja na starijim godinama na svim odsecima Fakulteta.
Predmet Osnovi elektrotehnike ima na Elektrotehničkom fakultetu u Beogradu tradiciju dugu pola veka. Prvobitni kurs predmeta je kreirao profesor Miodrag Ranojević. Revidiran i modernizovan kurs je na Elektrotehnički fakultet u Beogradu uveo akademik profesor dr Jovan Surutka, paralelno sa sličnim kursom koji je na Fakultet tehničkih nauka u Novom Sadu uveo akademik profesor dr Branko Popović.
Gradivo predmeta Osnova elektrotehnike 1 i 2, kao i odgovarajućih praktikuma, podeljeno je u četiri oblasti: elektrostatička polja, polja i kola stalnih struja, magnetska polja (stalna i promenljiva) i promenljive električne struje. Shodno tome je i lthbenik „Osnovi elektrotehnike“ podeljen u četiri odgovarajuća dela. Po redosledu izdavanja, Elektrostatika izlazi kao treći deo, posle Kola promenljivih struja i Stalnih struja.
Osim gradiva koje se predaje u okviru predmeta Osnovi elektrotehnike 1, ovaj udžibenik sadrži dodatni materijal koji je označen isprekidanim linijama na levoj i desnoj margini, a koji se može izostaviti pri čitanju bez gubitka kontinuiteta. Deo toga materijala se obrađuje u predmetu Praktikum iz Osnova elektrotehnnke 1. Označeni materijal omogućava zainteresovanom čitaocu proširivanje znanja iz odgovarajućih oblasti.
Gradivo predmeta Osnova elektrotehnike I i II, kao i odgovarajućih praktikuma, podeljeno je u četiri oblasti: elektrostatička polja, polja i kola stalnih struja, magnetska polja i promenljiveelektrične struje. Shodno tome, gradivo je podeljeno u četiri odgovarajuća udžbenika.Ovaj udžbenik obrađuje prvi deo gradiva, elektrostatiku i obuhvata: naelektrisanje, elektrostatičko polje, kulonov zakon, vektor jednačine električnog polja, potencijal, gausov zakon, provodnici u elektrostatičkom polju, elektrostatičko polje u prisustvu dielektrika i rad električnih sila i energija elektrostatičkog polja.
„Doneli ste odličnu odluku kada ste izabali ovu knjigu. Da sam na početku svog puta učenja o progresivnim veb aplikacijama, nema mnogo ljudi kojima bih verovao više od Johna da me odvedu na taj put.“
— Iz predgovora Sajmona Mekdonalda, konsultanta programera, Adobe
Programeri imaju dve opcije za izradu aplikacija: izvorne (native) aplikacije namenjne određenom uređaju ili veb aplikacije koje se izvršavaju na bilo kom uređaju. Izrada izvornih aplikacija je izazovna, posebno kada vaša aplikacija cilja na više uređaja–desktop računare, pametne telefone, televizore–jer se korisničko iskustvo dramatično razlikuje na različitim uređajima.
Uslužni radnici (service workers) – relativno nova tehnologija – olakšavaju veb aplikacijama da premoste jaz između izvornih i veb mogućnosti. U ovoj knjizi, John M. Wargo prikazuje kako da koristite uslužne radnike da biste napravili progresivnu veb aplikaciju (PWA). Autor se fokusira na tehnologije koje omogućavaju PWA i kako da koristite te tehnologije da poboljšate svoje veb aplikacije kako bi pružile iskustvo koje je nalik iskustvu korišćenja izvorne aplikacije.
Kroz celu knjigu, Wargo uvodi svaki osnovni koncept i ilustruje primenu svake mogućnosti kroz nekoliko kompletnih, operativnih primera. Počećete sa jednostavnim veb aplikacijama, a zatim ih postepeno proširivati i unapređivati najsavremenijim funkcijama. Svi primeri izvornog koda su dostupni na GitHubu, a dodatni resursi su dostupni na veb lokaciji autora, learningpwa.com.
• Koristite uslužne radnike i manifeste veb aplikacija da biste iskoristili najbolje mogućnosti veba i mobilnih uređaja
• Napravite veb aplikacije koje korisnik može lako da instalira na svom lokalnom sistemu i koje rade van mreže ili na mrežama niske propusnosti
• Koristite strategije keširanja koje vam daju kontrolu nad tim koji resursi aplikacije se keširaju i kada
• Koristite pozadinsku obradu u veb aplikaciji
• Primenite push obaveštenja koja omogućavaju veb aplikaciji da lako komunicira sa korisnicima ili pokreće akciju na udaljenom serveru
Učenje MySQL-a je postalo mnogo lakše, zahvaljujući upravo ovoj praktičnoj radionici i jednostavnim objašnjenjima, zanimljivim primerima i realističnim vežbama fokusiranim na to da vam pomognu da efikasno izradite i održavate baze podataka.
Ključne funkcije:
naučite kako da podesite i održavate MySQL bazu podataka
pokrenite SQL upite da biste kreirali i preuzeli podatke i da biste manipulisali njima
efikasno koristite MySQL zajedno sa uobičajenim poslovnim aplikacijama, kao što su Excel i MS Access
Da li želite da naučite kako da efikasno kreirate i održavate baze podataka? Da li tražite jednostavne odgovore na osnovna MySQL pitanja i jednostavne primere koje možete koristiti na vašem poslu? Ako su odgovori potvrdni, ova radionica je pravi izbor za vas.
U ovoj knjizi, koja je osmišljena tako da „izgradi“ vaše samopouzdanje, pomoću korisne prakse se koristi jednostavan pristup koji se fokusira na praktičnost, tako da možete odmah da pređete na rad, bez potrebe da čitate stranice i stranice dosadne, suvoparne teorije.
Zahvaljujući kratkim vežbama i aktivnostima, naučićete kako da koristite različite MySQL alatke za kreiranje baze podataka i za upravljanje podacima u njoj. Videćete kako se prenose podaci između MySQL baze podataka i drugih izvora i kako se koriste skupovi podataka iz realnog sveta da biste stekli dragoceno iskustvo u manipulaciji podacima i dobili informacije iz podataka. Dok budete čitali ovu knjigu, otkrićete kako da zaštitite svoju bazu podataka upravljanjem korisničkim dozvolama i izvršavanjem logičkih rezervnih kopija i vraćanjem u prethodno stanje.
Ako ste već pokušali da naučite SQL, ali niste mogli da pređete sa razumevanja jednostavnih upita na kreiranje projekata „uživo“ pomoću stvarnog sistema upravljanja bazom podataka, „MySQL radionica“ će vas odvesti na pravi put.
Kada pročitate ovu knjigu u celosti, imaćete znanje, veštine i samopouzdanje da unapredite svoju karijeru i da se uhvatite u koštac sa svojim ambicioznim projektima pomoću MySQL-a.
Hidraulične turbine izučavaju se u svetu više od 200 godina. U tom periodu, a posebno u XX veku njihov razvoj je dobio izuzetan zamah zahvaljujući izuzetnim naporima istraživača podstaknutim prevashodno zahtevima industrije za značajnijim izvorima energije. Takodje, rezultati istraživanja u teorijskoj i eksperimentalnoj mehanici fluida, razvoj novih materijala i nauke o čvrstoći predstavljali su značajan oslonac istraživačima u oblasti hidrauličnih turbina. Očigledno je da su se do današnjih dana sakupila ogromna saznanja o mnogim aspektima hidrauličnog proračuna, konstruisanja, proizvodnje, ispitivanja, regulisanja, ugradnje i eksplotacije turbina.
Polazni materijal-osnovu ove knjige čini deo koji je autor pisao u sklopu knjige Hidraulika-teorija, problemi, zadaci, autora S. Čantraka i C. Crnojevića, koja je bila u izdanju Gradjevinske knjige iz 1990. godine. Taj postojeći tekst je presudno uticao da koncepcija ove knjige uglavnom ostane ista kao i koncepcija knjige preteče, a to znači da je posle teorijskog uvoda neke oblasti dat odgovarajući broj primera. Prema tome, ova knjiga istovremeno predstavlja i udžbenik iz dela teorije i zbirku rešenih primera iz hidraulike i uljne hidraulike.
Materija ove Zbirke zadataka odgovara, u najveoj meri, nastavnom programu predmeta Mehanika I (Statika) koji se izlae studentima prve godine Mašinskog fakulteta Univerziteta u Beogradu. Zbirku zadataka mogu koristiti i studenti drugih fakluteta čiji nastavni plan obuhvata izloene oblasti.
Autori su prikupili, izabrali i obradili primere iz navedene literature i sa pismenih ispita koji su rezultat rada autora i ostalih lanova Katedre za Mehaniku Mašinskog fakulteta u Beogradu.
Udžbenik Osnovi analogne elektronike namenjen je prvenstveno studentima Mašinskog fakulteta u Beogradu, koji slušaju predavanja iz predmeta sa studijskim programima iz oblasti elektronike. Mogu ga koristiti i studenti drugih fakulteta, posebno tehničkih, za sticanje i produbljivanje znanja iz analogne elektronike. U udžbeniku su prikazani osnovni pojmovi i klasične teme, uz stalno isticanje stila razmišljanja koji se neguje u elektronici. Cilj je da se student postepeno uvede u materiju, efikasno stekne kvalitetno znanje i usvoji inženjerski pristup u rešavanju problema.
USPEŠNO DODATO U KORPU