Reč-dve pre poletanja
Ovo nije ni roman, ni zbirka priča. Pre je pokušaj da se dramaturški uobliči putovanje kroz ogromnu riznicu znanja, naučnih disciplina i praktičnih letačkih iskustava od časa kada vam, kao pilotu-početniku, izbije prvo paperje, pa do sazrevanja u profesionalnog pilota sa zavidnim znanjem i samopouzdanjem. Knjiga nema čak ni glavne junake. Uslovni nosilac glavne uloge je čitalac raspoložen za avanturu letenja kroz koju ga za ruku vodi autor – epizodista u priči, a u životu saobraćajni pilot i instruktor letenja.
„Pilotska knjiga“ je namenjena zagriženim, ali i potencijalnim ljubiteljima avijacije, tinejdžerima dovoljno zrelim da razmišljaju o profesiji pilota, sakupljačima vazduhoplovnih zanimljivosti i pikanterija, a pre svega ozbiljnim kandidatima za sportske i profesionalne pilote kojima će poslužiti kao savršen udžbenik letenja, kako tokom teorijske nastave, tako i u nastavku praktične obuke na avionu. Vredno je napomenuti da takvih priručnika, nažalost, nema na našem tržištu, pa i šire, u regionu bivše YU. Uostalom, i dosadašnje generacije pilota su proteklih decenija tokom školovanja koristile baš Modlijeve knjige za sticanje opštih letačkih znanja. I pamtile ih.
Većina poglavlja je oplemenjena autobiografskim, ponekad romansiranim detaljima, koji su, nakon godina Modlijevog profesionalnog letenja i paralelnog medijskog delovanja, logična posledica bogatog iskustva na oba polja, pa ćete povremeno zapaziti i elemente lake beletristike. Recenzenti i stručni konsultanti su vazduhoplovni stručnjaci, predavači i instruktori nekadašnjeg Jatovog školskog centra i Pilotske akademije, kompanije Prince Aviation i timova za ispitivanje vazduhoplovnih udesa kako Srbije,
tako i susedne Hrvatske.
Link ka plej listi "Škole letenja" u sedam epizoda
I DEO: TEORIJSKA OBUKA U LETENJU
Prolog: PRIZEMLJENJE, 21
1.
Ultrakratka istorija avijacije:
SVE ŠTO LETI I NE MORA DA LETI, 35
2.
Simulatori letenja:
MOŽE LI SE POSTATI PILOT U DNEVNOJ SOBI?, 57
3.
Principi letenja: BEZ PERJA U SVE TRI DIMENZIJE, 65
4.
Performanse leta: MANJE MILOM, VIŠE SILOM, 99
5.
Konstrukcije vazduhoplova: ČAS ANATOMIJE, 115
6.
Avionski motori:
POGONSKA GRUPA IZ AVIONSKOG TRUPA, 131
7.
Električni sistem aviona:
STRUJOMERI BEZ INKASANTA, 149
8.
Avionski instrumenti: DOBA ZAMIRUĆIH SATOVA, 155
9.
Vazduhoplovna meteorologija: PEJZAŽI U MAGLI, 171
10.
Vazduhoplovna navigacija: CESTE BEZ PUTOKAZA, 233
11.
Kontrola letenja: NEKO ME POSMATRA, 267
12.
Vazduhoplovni propisi: S OVE STRANE ZAKONA, 285
13.
Radio-telefonija i komunikacije:
READY FOR PUSH, BLACK!, 293
14.
Ljudske mogućnosti i ograničenja:
IMA LI PILOTA U AVIONU?, 299
II DEO: PRAKTIČNA OBUKA U LETENJU
1.
Zemaljska priprema:
TAMO GDE LETOVI POČINJU I ZAVRŠAVAJU SE, 319
2.
Avion u pilotažnoj zoni:
LEVI NAGIB, DESNI NAGIB, 333
3.
Avion u školskom krugu:
ČETIRI ZAOKRETA NA PET STRANA SVETA, 347
4.
Avion u grupi: SVI ZA MNOM!, 363
5.
Avion na maršrutama: ODLUTATI, A NE ZALUTATI, 369
6.
Akrobatsko letenje:
NEBO ISPOD NOGU, ZEMLJA IZNAD GLAVE, 377
7.
Osnovno instrumentalno letenje:
KAD ČULO VIDA ZAMENI SVA OSTALA, 385
8.
Noćno letenje: NA PRAGU ZONE SUMRAKA, 389
9. IFR letenje: IZMEĐU NEBA I ZEMLJE, 405
10.
Oprema za instrumentalno letenje:
ALADINOVE ELEKTRONSKE LAMPE, 409
11.
Stari, dobri radio-kompas:
MUZIKA ZA AM LUTALICE, 423
12.
VHF lepeza od 360 žica:
SAVRŠENI STVOR POZNAT KAO VOR, 437
13.
Kako se postaje IFR pilot: STAIRWAYS TO HEAVEN, 447
14.
Avion u holdingu: ČEKAONICA ZA STRPLJIVE, 479
15.
Instrumentalni prilazi: POSLEDNJIH 20 KM, 487
16.
Džepsenov pilotski priručnik:
CEO SVET U TORBI, 515
Epilog: POLETANJE, 525
Poput mnogih, i Zoran Modli je rođen u Zemunu, doduše još sredinom prošlog veka. Nije odmah postao pilot. Najpre je kao odlikaš završio osnovnu školu, a onda alarmantno srozao uspeh u Prvoj zemunskoj gimnaziji, tu odmah, preko puta osnovne. Od mature se oporavio u redakciji „Politike ekspres”, a sa dvadesetak godina proslavio na radiju kao revolucionarno otkriće Studija B, disk-džokej legendarne zemunske diskoteke „Sinagoga”, a još više kao putujući di-džej.
Studio B je posle pet godina napustio iz više razloga, a najviše zbog letenja. Od tada je jednom nogom u mnogim radijima, a drugom i obema rukama u avijaciji, i kao pilot i kao spisatelj. Pošto je bliska rodbina, a naročito najbliža – majka – očekivala da završi kakav-takav fakultet, uradio je pola posla, pa završio Višu vazduhoplovnu pilotsku školu u Beogradu.
Kao instruktor letenja, najpre na sportskim aerodromima, a zatim u Pilotskoj akademiji JAT u Vršcu, školovao je na desetine naših i stranih pilota. Mnogi od njih odavno su kapetani najpre JAT-a, a zatim i Er Srbije, ali i drugih kompanija širom sveta. Dvadeset godina je leteo u JAT-u, a najviše vremena proveo na nikad neprežaljenom boingu 727, nad kojim lamentira kad god mu se za to pruži prilika. Od ranih devedesetih godina prošlog veka pa sve do prvog poglavlja ove knjige leteo je i kao kapetan na biznis-džetovima kompanije Prince Aviation. Za njim su bezbrojni sati sjajnih iskustava. Poslednje je bilo loše, ali korisno za ovu knjigu.
Vlasnik je dragocene flote sastavljene od jedne sjajne supruge, dvoje isto takve dece, tri i po decenije pilotskog staža, četvoro maštovitih unuka, pet dobrih prijatelja i šest knjiga. Slučajno, baš ova je šesta. U stvarnosti živi u Beogradu, a u mislima u svim onim gradovima na čije aerodrome je sletao.
USPEŠNO DODATO U KORPU