Knjiga, koja je pred vama, je zamišljena kao osnovni udžbenik za predmet Elektrane, koji se izučava na prvom ciklusu studija Elektrotehničkog fakulteta Univerziteta u Banja Luci. Predmet Elektrane je uveden 1997. godine, kada je osnovan Odsjek za elektroenergetiku. Prvi nastavnik zadužen na predmetu bio je prof. dr Milenko Đurić, gostujući profesor sa Elektrotehničkog fakulteta u Beogradu. Lično sam, kao asistent na predmetu, bio angažovan od 2006. godine, a profesora Đurića, na mjestu nastavnika, sam zamijenio 2014. godine.
U uvodnom poglavlju ukratko je opisan razvojni put klasičnih elektrana, od njihovog pronalaska, pa do današnjeg dana. Navedeni su karakteristični momenti iz istorijata elektrana, kako na svjetskom nivou, tako i na teritoriji današnje Bosne i Hercegovine. Identifikovana je aktuelna konfiguracija prenosnog sistema BiH i navedene elektrane koje su priključene na njega.
Drugo poglavlje posvećeno je hidroelektranama, pa se u njemu razmatraju projektni, konstrukcioni i eksploatacioni aspekti ovih proizvodnih postrojenja. Kao ilustrativni primjer hidroelektrane u Republici Srpskoj, detaljno je predstavljena elektrana HE „Bočac I”.
U trećem poglavlju razmatra se problematika termoelektrana koje kao radni medijum koriste vodenu paru. Na početku poglavlja izlažu se neophodne osnove termodinamike, a potom se detaljno obrađuju najvažniji elementi termoelektrane. Kao ilustrativni primjer termoelektrane u Republici Srpskoj, opisana je elektrana TE „Stanari”.
Nuklearne elektrane su tema četvrtog poglavlja. Prvi dio izlaganja posvećen je principima nuklearnih reakcija i ciklusu nuklearnog goriva, a u drugom se razmatraju tipovi nuklearnih reaktora, njihov princip rada i primjena. NE „Krško”, kao nuklearna elektrana najbliža Banjoj Luci, detaljnije je opisana kao ilustrativni primjer iz prakse.
U petom poglavlju govori se o gasnim elektranama. Prvo su razmotreni tipo-vi i karakteristike gasnih elektrana sa osnovnim Brajtonovim ciklusom, a potom je naglašen značaj elektrana koje rade sa kombinovanim ciklusom i kogeneracijom. Na kraju su prikazani primjeri realizacije savremenih gasnih turbina i mikroturbina.
USPEŠNO DODATO U KORPU