U prvom poglavlju su predstavljeni pneumatski logički elementi, koji se koriste u okviru upravljačkih sistema. S ciljem usmjeravanja prema elektronskim komponentama, dati su uporedni prikazi njihove relejne i pneumatske realizacije.
Kombinaciona logička kola su opisana u drugom poglavlju. Izložena je
analiza i sinteza ovih kola. Pored klasičnih, posebna pažnja osvećena je njihovoj izvedbi pomoću integrisanih kola.
Treće poglavlje sadrži osnovne memorijske elemente, analizu i sintezu
sinhronih i asinhronih sekvencijalnih logičkih kola. Pored toga, kao i u drugom poglavlju, postupak sinteze asinhronih sekvencijalnih logičkih kola je oslikan na konkretnom primjeru iz proizvodnje. Savremeni način projektovanja ovih kola, korišćenjem sekvencijalnih struktura, je obrađen na kraju ovog poglavlja.
Programabilni logički kontroleri (PLK) su predmet četvrtog poglavlja. Pošto se izučavanje pomenutih digitalnih industrijskih računara započinje na osnovnim studijama, u ovom udžbeniku, fokus je stavljen na centralnu procesorsku jedinicu (CPU), kao glavni dio PLK. Dakle, podrobnije su objašnjeni konkretni CPU moduli proizvođača Siemens, s ciljem da se objasne njegove memorijske oblasti i polja, vrste podataka i načini pristupa njima. Takođe su objašnjeni analogno-digitalni (A/D) i digitalno-analogni (D/A) pretvarači (konvertori) u okviru PLK, kao i uređaji za programiranje PLK. Raspoloživost opreme navela je autore da se pri izlaganju gradiva fokusiraju na Siemens-ovu SIMATIC S7-200 i S7-300 seriju PLK.
USPEŠNO DODATO U KORPU